LaLiga : “Κοιλιά” η Χιρόνα, έχασε στο Son Moix και μπορεί να βρεθεί τρίτη (vid)

Η Χιρόνα φιλοξενήθηκε από τη Μαγιόρκα για τη La Liga και ήθελε τη νίκη ώστε να μειώσει τη διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ωστόσο, η ομάδα του Μίτσελ όχι μόνο δεν μπόρεσε να κερδίσει αλλά γνώρισε και την ήττα, χάνοντας έτσι σημαντικό έδαφος, ενώ πλέον κινδυνεύει να βρεθεί και στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Χιρόνα να έχει την μπάλα στα πόδια της και να προσπαθεί να γίνει απειλητική. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν στην αρχή με σέντρες να βρουν κάποια τελική, ενώ η Μαγιόρκα απείλησε στο 7ο λεπτό με τον Μάρτιν Βάλιεντ να βλέπει την κεφαλιά του να κοντράρει. Στη συνέχεια, το σουτ του Γκονζάλεζ από μακριά κατέληξε αρκετά άουτ, ενώ ο Ιβάν Μαρτίν για τη Χιρόνα δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το κεφάλι στο 10ο λεπτό.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με τη Χιρόνα να έχει την κατοχή, ωστόσο η Μαγιόρκα ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν το σουτ του Χοσέ Κοπέτε με το αριστερό να καταλήγει στα δίχτυα και να μετράει μετά τον έλεγχο που έγινε από το VAR. Έτσι, η Μαγιόρκα πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Χιρόνα πίεσε και κατάφερε να βρει την ισοφάριση. Οι παίκτες του Μίτσελ έχασαν αρκετές ευκαιρίες και ήταν ένα παιχνίδι με όμορφο ρυθμό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να βρουν το γκολ που έψαχναν και γνώρισαν τελικά την ήττα με 1-0.

Έτσι, η Χιρόνα είναι 2η με 59 βαθμούς μετά από 27 παιχνίδια και ακολουθεί η Μπαρτσελόνα με ένα παιχνίδι λιγότερο και 57 βαθμούς ενώ η Μαγιόρκα είναι στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα και έχει 27 πόντους.