Πολύτιμος βαθμός στη Νεάπολη για τον Γιούχτα

Παλικαρίσιο αποτέλεσμα στη Νίκαια για τον Γιούχτα, με τους «πράσινους» να παίρνουν την ισοπαλία (0-0), παίζοντας το μισό δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπουτσάκη.

Οι Κρητικοί έμειναν όρθιοι σε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Πρινιωτάκη να χρίζεται MVP αποκρούοντας πέναλτι του Ντάουντα και εξουδετερώνοντας πολλές ακόμη φάσεις κρατώντας μέχρι τέλους ανέπαφη την εστία του.

H ομάδα της Κρήτης έφτασε τους 19 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον ουραγό Τηλυκράτη, τον οποίο μάλιστα αντιμετωπίζει στην έδρα της την τελευταία αγωνιστική. Από την άλλη πλευρά, ο Ιωνικός απώλεσε δύο ακόμα βαθμούς και το έργο της ανόδου γίνεται ακόμα πιο δύσκολο ενόψει των play off.

9’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Αλεξόπουλο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση με τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει δύσκολα το σουτ του, απ’ το ύψος του πέναλτι.
19’ Μακρινό σουτ από τον Ροντρίγκεζ, η μπάλα ψηλά άουτ.
20’ Σουτ από τον Ντάουντα έξω απ’ την περιοχή, ο Πρινιωτάκης απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα χέρια του Πρινιωτάκη και πάλι.
44’ Σπουδαία επέμβαση από τον Πρινιωτάκη, σε σουτ του Γκίνη από το ύψος της μικρής περιοχής.
50’ Σέντρα από τον Κωστανάσιο, ο Γκέλιος μπλόκαρε.
58’ Ο Αλεξόπουλος πάτησε επικίνδυνα περιοχή, έκανε το γύρισμα με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
59’ Ο Ροντρίγκεζ με κεφαλιά ανάγκασε τον Πρινιωτάκη σε σωτήρια επέμβαση.
61’ Ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι. Ο Θεοδωράκης ανέτρεψε τον Ροντρίγκεζ με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ντάουνταανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Πρινιωτάκης έπεσε σωστά και απέκρουσε.
67’ Με δέκα παίκτες μένει η ομάδα μας. Ο Μπουτσάκης δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται.
78’ Σέντρα από τον Σαλίνας, ο Ντάουντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Γκέλιος, Τασουλής, Σαλίνας (82′ Δρίτσας), Ντάουντα, Γιακουμάκης (70′ Πογοσιάν), Γκοράνοφ, Γκίνη, Οικονομόπουλος, Σόουζα, Γουακάσο (70′ Οικονομίδης), Ροντρίγκεζ (82′ Λινάρδος)

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης) : Πρινιωτάκης, Τσίρης, Τζανής, Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (90′ Γκίνη), Δασκαλάκης, Λώλης, Μπουρσέλης (65′ Βρεττός), Μπουτσάκης, Κωστανάσιος (90′ Μπρους) Αλεξόπουλος (65′ Ροβίθης)