Basket League : Πέρασμα από το Περιστέρι για τον Ολυμπιακό | HIGHLIGHTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 85-67 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν στην άμυνα, «βρήκαν» στόχο από την περιφέρεια και με επιθετικούς μοχλούς τους Άλεκ Πίτερς και Αϊζάια Κάνααν «έχτισαν» μια διαφορά 11π. (7-18 στο 6’).

Με την ίδια συνταγή οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (14-25), όμως, ο τραυματισμός του Τόμας Γουόκαπ και σύντομο πέρασμα του Σακίλ ΜακΚίσικ άλλαξαν (προσωρινά) τα δεδομένα.

Ο πρώτος έμεινε καθηλωμένος στον πάγκο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, ενώ ο δεύτερο στα μόλις 2:53 λεπτά που πάτησε παρκέ –στο δεύτερο δεκάλεπτο- πρόλαβε να χρεωθεί με τρία φάουλ και μία τεχνική ποινή. Στο διάστημα αυτό το Περιστέρι με σκληρή άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75μ. μείωσε στους 3π. (33-36) στο 16’. Ο Μιχάλης Λούντζης, ωστόσο, «κάλυψε» στο έπακρο την απουσία του Γουόκαπ και μαζί με τον Φιλίπ Πετρούσεφ βοήθησε την ομάδα μας να ανακτήσει τον έλεγχο (39-48 στο 20’).

Με σκληρή άμυνα (το αποδεικνύουν και οι μόλις 9π. που πέτυχε το Περιστέρι στο διάστημα αυτό), τον Λούντζη να οργανώνει άψογα και τον Πίτερς να φορτώνει με όποιο τρόπο ήθελε το καλάθι των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο και αύξησε τις αποστάσεις στους 22π. (48-70 στο 30’).

Παρότι το ματς φαινόταν ήδη να έχει κριθεί, η ομάδα μας αρνήθηκε να κατεβάσει ταχύτητα… Συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, έβγαλε εντυπωσιακές φάσεις στην επίθεση και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 28π. (50-78) στο 35’.

Δεκάλεπτα: 14-25, 39-48,  48-70, 67-85.