Ήττα μετά από καιρό για τους Αετούς Βέροιας, παραμένουν μέσα στον στόχο

Δεν τα κατάφεραν οι Αετοί Βέροιας στην Κατερίνη, όπου γνώρισαν την 6η τους φετινή ήττα.

Κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους, δηλαδή την κατάληψη μίας εκ των θέσεων που οδηγούν στα play off του πρωταθλήματος, η ομάδα της Ημαθίας δεν κατάφερε να επαναλάβει τις εμφανίσεις των τελευταίων αναμετρήσεων και μοιραία γνώρισε την ήττα με σκορ 79-67.

Το φινάλε της 18ης αγωνιστικής βρίσκει τους Αετούς στην 4η θέση με 30 βαθμούς και πέντε «στροφές» πριν το φινάλε της regular season, είναι πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (18-14). Ίδια περίπου ήταν η εικόνα και μέχρι την ανάπαυλα για το ημίχρονο, με τον Πιερικό Αρχέλαο ωστόσο να έχει διαμορφώσει μια δυναμική στο ματς, διατηρώντας ένα προβάδισμα λίγο πάνω από τους πέντε πόντους (37-30).

Στη συνέχεια όμως, οι “ασπρόμαυροι” της Ημαθίας δεν βρήκαν λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, που τους  κράτησε χαμηλά στο σκοράρισμα της τρίτης περιόδου (15 πόντοι), έχοντας ταυτόχρονα βρει σημαντικές και καίριες λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας τη διαφορά στο +16 (61-45).

Μοιραία λοιπόν, οι Αετοί έπρεπε να καλύψουν μια μεγάλη διαφορά μέσα σε ένα μόνο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό να τη διαχειρίζεται, σημειώνοντας αρκετά καθοριστικά καλάθια που τη διατήρησαν σε διψήφιο αριθμό.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος, που έφτασε τους 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Κόκκινος, που έφτασε τους 11.

Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή (10/3, 17.00) στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλη την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 37-30, 61-45, 79-67

Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 11(2), Κοχλιαρίδης 16(4), Ράπτης 14, Καρκατσέλης 8(1), Γκογκίδης 10(1), Κοντσές 13(1), Ιγγλέζος 2, Τσιόγκας 5(1), Κοκτσίδης, Τρούμπαλος, Καρατζούλης.

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Μπρουκς 9(1), Δαχτρετζής 8(2), Γάτσος 4, Σαχμπατιάν 10, Παπαδόπουλος 17(1), Κόκκινος 11(1), Νικάι 2, Ιωσηφίδης 2, Μητακίδης, Κούντας, Σαζακλίδης 4, Πάππου.