Premier League : Μισή…ντουζίνα γκολ για την Άρσεναλ στο Bramall Lane (vid)

Η Άρσεναλ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και με σκορ 6-0, παρέμεινε δύο βαθμούς από την κορυφή της Premier League.

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είναι στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 61 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Από την άλλη πλευρά, οι «λεπίδες» παραμένουν στην τελευταία θέση με μόλις 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άγριες ορέξεις και μόλις στο 5ο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 13′ οι κανονιέρηδες διπλασίασαν τα τέρματα τους με το αυτογκόλ του Τζέιντεν Μπογκλ, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μέσα από τη μικρή περιοχή, την έστειλε κατα λάθος στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ δύο λεπτά μετά ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι με χαμηλό σουτ έκανε το 3-0 για την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο 25ο λεπτό ο Κάι Χάβερτς σκόραρε. Μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μαρτινέλι, έβγαλε στον Γερμανό και εκείνος με κοντινό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα για πέμπτη φορά στο ματς όταν ο Μπουκάγιο Σάκα τροφοδότησε τον Ντέκλαν Ράις μέσα στην περιοχή, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος και με πλασέ έκανε το 5-0 για την Άρσεναλ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 5-0.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 58ο λεπτό οι «κανονιέρηδες» βρήκαν δίχτυα για ακόμα μία φορά. Ο Χάβερτς βρήκε τον Μπεν Γουάιτ και με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 6-0 για την Άρσεναλ.