Διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης το Περιστέρι |HIGHLIGHTS

Ζωντανό για πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League παραμένει το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 76-73 της Καρσίγιακα στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Με κορυφαίους τους Τζο Ράγκλαντ και Κένι Γουίλιαμς, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και είχαν σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-8 χάρη στο καλάθι του Ράγκλαντ στο 5′. Η Καρσίγιακα απάντησε γρήγορα και με ένα σερί 11-0, με τον Μπράουν έκανε το 14-19 στο 8΄. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον MακΚόλουμ να κάνει το 39-33 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη, ώστε να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Από τη μία ο Γουίλιαμς και από την άλλη ο ΜακΚόλουμ εκτελούσαν στην επίθεση με το Περιστέρι να παίρνει το προβάδισμα στο κρίσιμο σημείο και να τον Κασελάκη να δίνει καθοριστικές λύσεις οδηγώντας την ομάδα του στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-39, 49-50, 76-73

Περιστέρι (Σπανούλης): Κασελάκης 8 (1), Λοβ, Μήτρου-Λονγκ 14 (2), Ράγκλαντ 19 (3), Γουίλιαμς 23 (6), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 4, Πουλιανίτης, Ρένφρο 2, Τόμπσον 6, Ξανθόπουλος.

Kαρσίγιακα (Σαρίτσα): Τζέιλον Μπράουν 15 (3), Βίτο Μπράουν 19 (3), Κάρεϊ 13, Μάρτιν, Σιπάχι 7 (1), Ακιαζίλι, Τσέλεπ, Χαλταλί 6, Χίλιαρντ 4, ΜακΚόλουμ 9 (2).