Bundesliga : Ακάθεκτη η Στουτγκάρδη, έφτασε στο -1 από τη Μπάγερν (vid)

Την εντυπωσιακή της φετινή πορεία συνέχισε η Στουτγκάρδη που πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 σε εντός έδρας ματς, αυτή τη φορά επί της Ουνιόν Βερολίνου, και έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την έξοδό της στο επόμενο Champions League.

Συναρπαστικό το πρώτο ημίχρονο με φάσεις εκατέρωθεν, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να σκοράρουν.

Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε στο 19’. Ο Γκιρασί έπειτα από ωραία πάσα του Καρατσόρ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και με ωραία τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Ουνιόν μπήκε αρκετά δυνατά δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Αυτό το πέτυχε και πάλι η Στουτγκάρδη στο 65′ με τον Φιούριχ να πιάνει ένα υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή αφήνοντας άγαλμα τον αντίπαλο γκολκίπερ να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Ουνιόν, όταν στο 69′ ο Σέφερ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Με αυτή τη νίκη η Στουτγκάρδη εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 53 βαθμούς και έκανε ένα ακόμη βήμα για να εξασφαλίσει την έξοδό της στο επόμενο Champions League.

Στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας παρέμεινε η Ουνιόν Βερολίνου η οποία είναι στη 14η θέση με 25 βαθμούς.