Serie A : Νίκες “χρυσάφι” για Κάλιαρι και Σασουόλο (vid)

Νίκες που μπορεί να αποδειχτούν καθοριστικές, πέτυχαν Κάλιαρι και Σασουόλο, στα παιχνίδια που άνοιξαν το πρόγραμμα του Σαββάτου για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Παντελή Χατζηδιάκου (έμεινε στον πάγκο) έκανε ένα μεγάλο βήμα για να εξασφαλίσει την παραμονή της στη Serie A, επικρατώντας της Σαλερνιτάνα με σκορ 4-2, έχοντας ως MVP τον Έλντορ Σομουρόντοφ που πέτυχε δύο τέρματα και μάλιστα περνώντας ως αλλαγή στο ημίχρονο.

Το συγκρότημα του Κώστα Μανωλά (έπαιξε για ένα ημίχρονο) παρέμεινε στην τελευταία θέση και πλέον τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα. Λαπαντούλα και Γκαετάνο τα άλλα γκολ της Κάλιαρι, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Γρηγόρης Κάστανος αλλά και ο Ματζιόρε.

Στο άλλο ματς στο Mapei, η Σασουόλο πέτυχε νίκη “χρυσάφι” επί της Φροζινόνε, χάρη στο γκολ του Θόρστβεντ στο 56ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι νωρίτερα κέρδισαν πέναλτι με τον Ματζιτέλι αλλά το VAR το πήρε πίσω, όμως στο 90′ είχαν την ευκαιρία να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο Κάιο Ζόρζε αστόχησε.