LaLiga : “Καρέ” και +7 για τη Ρεάλ (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε πολλά περιθώρια, διέλυσε τη Θέλτα με 4-0 και… έκοψε την όρεξη σε Χιρόνα και Μπαρτσελόνα, που θέλουν να πλησιάσουν την κορυφή.

Μετά το «στραβοπάτημα» με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια», όπου το… σφύριγμα της χρονιάς από τον Μανθάνο δεν της επέτρεψε να φτάσει στην ολική ανατροπή, οι “μερένχες” επέστρεψαν στις νίκες. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ισοπέδωσε τη Θέλτα με 4-0 σε μία αναμέτρηση που θα μπορούσε και ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Ο Καμαβινγκά είχε τη στιγμή του 7’, αλλά ο Γκουαΐτα απέκρουσε εντυπωσιακά στην κεφαλιά του.

Στο 21’, ο τερματοφύλακας της Θέλτα είχε απάντηση και στην κεφαλιά του Ρούντιγκερ μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Βινίσιους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Γκουαΐτα. Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει, αλλά δεν βρήκε και δεύτερο γκολ, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δημιουργούσε ευκαιρίες για γκολ, αλλά είχε απέναντί της τον εξαιρετικό Γκουαΐτα που έβγαζε ό,τι πήγαινε εντός της εστίας του.

Δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα όμως στην κεφαλιά του Ρούντιγκερ στο 79’, με την μπάλα να βρίσκει στην αρχή στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Ισπανού τερματοφύλακα προτού καταλήξει στα δίχτυα του, για το 2-0.

H Ρεάλ έφτασε και σε τρίτο γκολ, ξανά με… αυτογκόλ, αυτή τη φορά του Ντομίνγκεθ, ο οποίος μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκιουλέρ στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Με την επιστροφή της στις νίκες, η «Βασίλισσα» έφτασε τους 69 βαθμούς και επέστρεψε στο συν επτά από τη δεύτερη Χιρόνα. Από την άλλη, η Θέλτα του Τάσου Δουβίκα έμεινε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο συν δύο από την επικίνδυνη ζώνη.