Super League : Με ανατροπή και…καυτό Ιωαννίδη, ο Παναθηναϊκός πέρασε από το “Καραϊσκάκης”!

Σπουδαία εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο Φάληρο, με τους “πράσινους” να επικρατούν 3-1 του Ολυμπιακού και να επιστρέφουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό (ο Ντραγκόφσκι μόλις στο 7ο λεπτό βγήκε αναγκαστική αλλαγή, καθώς υπέστη θλάση), βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να φέρει τα… πάνω κάτω.

Την ίδια ώρα, η σημερινή ήταν άλλη μία κακή εμφάνιση στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να μετρούν επτά γκολ παθητικό στα τελευταία τους δύο παιχνίδια, μετά και το αρνητικό αποτέλεσμα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ανήκει στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» βγήκαν στην επίθεση με προϋποθέσεις στο 13ο λεπτό και ο Μπερνάρ βρήκε τον Ιωαννίδη μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Το σουτ του Έλληνα επιθετικού όμως κόντραρε και πέρασε άουτ.

Στο 24’ ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με εκπληκτικό γκολ του εξαιρετικού το τελευταίο διάστημα Ποντένσε. Σε σέντρα από δεξιά του Ελ Κααμπί, απομάκρυνε η άμυνα πάνω στον Ορτέγκα, αυτός έδωσε στον Πορτογάλο εξτρέμ κι αυτός απέφυγε τον Κώτσιρα και με δεξί σουτ αριστερά εντός της περιοχής εκτέλεσε με το δεξί κι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι -την άγγιξε ελάχιστα ο Λοντίγκιν – και στην αριστερή γωνία για το 1-0.

Τα… πάνω κάτω έφεραν οι «πράσινοι» μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Στο 41’ οι «πράσινοι» βρήκαν γκολ ισοφάρισης. Ο Μλαντένοβιτς έκανε την μπαλιά στον Ιωαννίδη αυτός κράτησε κι έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μπερνάρ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε με το εξωτερικό. Η μπάλα όδευε προς τα δίχτυα, ο Έσε πρόλαβε κι απομάκρυνε, αλλά πάνω στον Μπακασέτα, ο οποίος με δεξί σουτ στο ύψος του πέναλτι εκτέλεσε για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπακασέτας δοκίμασε το σουτ με τον Πασχαλάκη να μη διώχνει ιδανικά και τον Ιωαννίδη να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με ένα άστοχο σουτ του Μπακασέτα στο 55ο λεπτό.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 58’, αλλά στο φοβερό τελείωμα του Ελ Κααμπί, ο Λοντίγκιν είχε απάντηση.

Στην πρώτη φάση, όμως, που ο Παναθηναϊκός κράτησε τη μπάλα βρήκε και τρίτο γκολ! Ο Κώτσιρας σέντραρε με το δεξί, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μπερνάρ και αυτός ψύχραιμα έστρωσε στον Ιωαννίδη, ο οποίος με πλασέ κι εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη σημείωσε το 3-1!

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ροντινέι, Κάρμο, Μπιανκόν, Έσε (80’ Ιμπόρα), Όρτα (59’ Τσικίνιο), Μασούρας (59’ Φορτούνης), Ποντένσε (80’ Γιόβετιτς), Ναβάρο (73’ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι (7’ λ.τρ. Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Ακαϊντίν, Αράο, Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος (75’ Ούγκο), Μπερνάρ (83’ Τζούριτσιτς), Μπακασέτας (84’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης (83’ Σπόραρ)