Bundesliga : “Περίπατος” της Λειψίας στο RheinEnergieStadion (vid)

Έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν στην Bundesliga, η Λειψία παραμένει γερά στο παιχνίδι της τετράδας.

Χρειάστηκε λιγότερα από 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Κολωνία για να σκοράρει τέσσερις φορές και με το εμφατικό 5-1 να πάρει μία ακόμη νίκη και προσωρινά να βρεθεί στην 4η προνομιούχο θέση (η Ντόρτμουντ παίζει την Κυριακή με την Άιντραχτ κι αν νικήσει θα περάσει ξανά 4η).

Οι «κόκκινοι ταύροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα σε 5-1-1 στην τελευταία επτάδα αγώνων, έχοντας ηττηθεί μόνο από την Μπάγερν (2-1). Για την Κολονία τα πράγματα παραμένουν πάρα πολύ δύσκολα, καθώς με 3 ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες στα τελευταία έξι ματς παραμένει στη 16η θέση (μπαράζ παραμονής) και κινδυνεύει να πέσει και στη 17η, σε περίπτωση νίκης της Μάιντς επί της Μπόχουμ το απόγευμα του Σαββάτου (16/03).