Serie A : “Απέδρασε” από το Carlo Castellani στο 90+4′ η Μπολόνια! (vid)

Όλο και πιο κοντά στον μεγάλο στόχο της εξόδου στο Champions League βρίσκεται από σήμερα η Μπολόνια.

Το ματς είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον επειδή και οι δύο ομάδες έχουν κίνητρο στο πρωτάθλημα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στην 4η θέση και τους γηπεδούχους να δίνουν μάχη για την παραμονή. Και οι δύο πλευρές, επομένως, ήθελαν βαθμούς, με τους Ροσομπλού να πατάνε καλύτερα από το ξεκίνημα και να έχουν κάποιες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με Μποκεμά και Ουρμπάνσκι αλλά ο Καπρίλε αντέδρασε σωστά όσες φορές χρειάστηκε.

Το παιχνίδι, επομένως, παρέμενε στο 0-0 και στην επανάληψη η ομάδα του Τιάγκο Μότα ανέβασε στροφές μετά το 70′, ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Ο Σαλεμάκερς, όμως, άργησε στο 82′, ο Καπρίλε έκανε δυνατή επέμβαση σε σουτ του Φαμπιάν στο 85′ και ο Ορσολίνι αστόχησε, αμαρκάριστος, από κοντά στο 87′, μετά τη σέντρα του Κρίστιανσεν, οπότε όλα έδειχναν ισοπαλία.

Στο 94′, όμως, ήρθε το γκολ και ήταν για την Μπολόνια: Σουτ του Καλαφιόρι, απόκρουση του Καπρίλε και στην επαναφορά ο Φαμπιάν έγραψε το 0-1 και έστειλε την ομάδα του Τιάγκο Μότα στο +6 από την 5η Ρόμα, η οποία την Κυριακή (17/3) υποδέχεται τη Σασουόλο.