Basket League : Τρίτο το Περιστέρι με σούπερ Ράγκλαντ (vid)

Από την τρίτη θέση θα μπει στο Top-6 το Περιστέρι καθώς επιβλήθηκε με 84-62 του Άρη για την 21η αγωνιστική της  Basket League. Πέμπτοι οι Θεσσλονικείς.

Κορυφαίος ο Τζόε Ράγκλαντ με 23 πόντους κι 11 ασίστ για το Περιστέρι. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος με 14.

Με δυνατές άμυνες και χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση κι έτσι κύλησε μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, εκεί όπου το Περιστέρι πάτησε… γκάζι και προηγήθηκε με 21-13 στο 10’. Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε με συνέπεια στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου να προηγηθούν με 13 πόντους διαφορά (28-15), έπειτα από καλάθι του Πουλιανίτη. Μέχρι το 15’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-4 (32-27) μειώνοντας την απόσταση, ωστόσο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βρήκαν τις λύσεις ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (42-32), με κορυφαίο τον Ράγκλαντ που είχε 13 πόντους ενώ από τον Άρη ο Τολιόπουλος είχε 8.

Με 2/2 τρίποντα από Τολιόπουλο και Χάρελ ο Άρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει το Περιστέρι στην επανάληψη καθώς μείωσε στους τέσσερις (42-38). Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο αφού οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και σε αυτό το διάστημα Άρης παρουσίαζε καλύτερη εικόνα ξεκινώντας από την άμυνα. Το Περιστέρι πάντως, βρήκε απαντήσεις επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Μίτρου Λονγκ να βάζει το λιθαράκι του στην επίθεση.

Όσο περνούσε η ώρα το Περιστέρι έκανε μεθοδικά τη δουλειά του αφού μπήκε μπροστά με 73-57 στο 35’, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα λύσεις στην επίθεση. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα πάνω στο παρκέ με το τρίποντο του Ράγκλαντ (81-59) να βάζει τη «σφραγίδα» του στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62