Serie A : Πέρασε από το Benito Stirpe η Λάτσιο του Μανδά, η Λέτσε έκανε άλμα παραμονής (vid)

Η Φροζινόνε προηγήθηκε νωρίς αλλά η Λάτσιο το γύρισε και τελικά επικράτησε με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι μετά την παραίτηση του Μαουρίτσιο Σάρι.

Οι Λατσιάλι δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς, απειλήθηκαν στο 5′ από τον Σεντίρα που δεν βρήκε όμως στόχο και τελικά δέχθηκαν το γκολ στο 13′ με την κεφαλιά του Λιρόλα μετά τη σέντρα του Ζορτέα. Έτσι έγινε για το 1-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνολικά ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει και ότι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα αφού στο 38′ ο Τζακάνι έκανε το 1-1 μετά το γύρισμα του Γκεντουζί από δεξιά.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο και από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος, ανέλαβε ο Καστεγιάνος… Αυτός ήταν που έκανε το 1-2 στο 57′, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του ως αλλαγή, με κεφαλιά μετά το φάουλ του Λουίς Αλμπέρτο, αυτός ήταν που έκανε και το 1-3 στο 63′ από κοντά μετά το δοκάρι του Καζάλε.

Στο 70′, όμως, ο Σεντίρα με γυριστό σουτ, μετά την εκτέλεση κόρνερ, μείωσε σε 2-3 και έδωσε ξανά ελπίδες στη Φροζινόνε αλλά στο 89′ ο Μπαρενετσέα απέκρουσε το σουτ του Μπαρενετσέα και η Λάτσιο πήρε μια νίκη που θα τη βοηθήσει να ηρεμήσει κάπως.

Νωρίτερα, η Λέτσε κέρδισε με 1-0 μέσα στην έδρα της Σαλερνιτάνα κι έκανε άλμα παραμονής. Σταθερά τελευταία η ομάδα του Κώστα Μανωλά που απλά περιμένει να υποβιβαστεί και μαθηματικά.

Στο 14’ μετά από σέντρα του Καντρέβα ο Πιρόλα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Φαλκόνε έσωσε και στο 17’ ήρθε το 0-1 με αυτογκόλ του Γκιομπέρ. Στο 24ο λεπτό ο Μπράνταρτιτς σέντραρε από αριστερά και ο Τσάουνα έπιασε μονοκόμματο σουτ αλλά ο Φαλκόνε έσωσε και στο 42’ o ίδιος είπε όχι και σε σουτ του Ματζιόρε.

Στο 51’ το σουτ του Άλμκβιστ πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 88’ το πλασέ του Βινιάτο πέρασε μόλις έξω.