Κράτησε το καλύτερο για το τέλος o Ολυμπιακός (vids)

Ένα «σαρωτικό» εξάλεπτο στο φινάλε (στο οποίο δέχθηκε μόλις τρεις πόντους!) ήταν αρκετό για να δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη επί της Βιλερμπάν με 80-64, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, που του επιτρέπει να συνεχίζει να κοιτάει ψηλά!

Με καλή άμυνα και τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί απόλυτα στη ρακέτα ο Ολυμπιακός «έχτισε» μια διαφορά 12π. (19-7) στο 7’. Οι Γάλλοι βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και μείωσαν στους 6π. (26-20 στο 14’), όμως, οι «ερυθρόλευκοι» τους πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα και εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (39-25). Ωστόσο, λάθη και αμυντικά κενά επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βγάλουν αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 10-4 να μειώσουν στους 8π. (43-35 στο 20’).

Στην επανάληψη η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη… Αμυντικά κενά, αστοχία, λάθη και χαμένα θεωρητικά εύκολα καλάθια, επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να προσπεράσει για πρώτη φορά στο 25’ (45-47) και να κλείσει την 3η περίοδο με θετικό πρόσημο (54-55). Μέχρι το 34’ το ματς ήταν ντέρμπι (59-61), όμως, στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν τον διακόπτη στο… ΟΝ!

Πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, άνοιξαν πυρ από τη γραμμή του τρίποντου και με ένα σερί 18-0 (77-61) «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη. Το τελικό 80-64 «έγραψε» από τα 6.75μ. ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64.