Handball Premier : Νικηφόρο πέρασμα από την Έδεσσα για τον ΠΑΟΚ

Σε μία ωραία ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΠΑΟΚ στην Έδεσσα, ο Δικέφαλος επικράτησε του Αερωπού με 23-29, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού και στις δύο πλευρές του γηπέδου, 3-8. Με πολύ καλή άμυνα και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να διατηρούν τη διαφορά υπέρ τους, 5-10. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν και εκείνο «ασπρόμαυρο», με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 9-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Δικεφάλου ξεκίνησαν «μουδιασμένα», επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά, 16-17. Σ’ εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, άφησε πίσω του το «νεκρό» διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας και πάλι τα… ηνία του αγώνα, 22-27. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Αερωπό, ο Δικέφαλος πήρε ακόμα μία νίκη, επικρατώντας με 23-29.

Ύστερα από το τέλος του αγώνα, κόσμος και παίκτες πανηγύρισαν όλοι μαζί τη νίκη, με τους τελευταίους να τους αφιερώνουν τη νίκη και να τους ευχαριστούν για τη δυναμική παρουσία τους στο ΔΑΚ Έδεσσας.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-8, 4-9, 5-10, 8-12, 9-14 (ημχ.) 14-16, 16-17, 18-20, 20-23, 22-27, 23-29
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/4-1/2

Αερωπός Έδεσσας (Τζουβάρας): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Ρόμπης 1, Μαρίνος, Κράλλης 4, Παπαγιάννης 4, Γάτσης, Μπούτκαρης 2, Βερεμτσουκ, Σεντσένκο 1, Μισαηλίδης 10, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Πέραζιτς, Τοτίδης, Τζούλης

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 7, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 4, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 2, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 5.