“Άγγιξαν” μια μεγάλη νίκη σήμερα οι Αετοί Βέροιας

Κοντά σε μια ακόμη σπουδαία νίκη τη φετινή σεζόν βρέθηκαν οι Αετοί Βέροιας!

Κόντρα στο αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο και πρωτοπόρο στον 4ο όμιλο, οι “ασπρόμαυροι” άγγιξαν το ροζ φύλλο αλλά στο τέλος τους…ξέφυγε από τα χέρια.

Το τελικό 67-70 φανερώνει πως το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στα 21” πριν το τέλος, ο Μπρουκς κέρδισε φάουλ και μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (67-68) και στην επαναφορά μετά το time out, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν την άμυνα που έπρεπε, με αποτέλεσμα ο Σίλας Τσούμας να φύγει στον αιφνιδιασμό, σημειώνοντας το 67-70. Στα δέκα περίπου δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Μπρους κόπηκε σε σουτ τριών πόντων και ο Κόκκινος έκανε airball στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει με σουτ έξω από τα 6.75.

Σε όλη τη χρονική διάρκεια του αγώνα, το σκορ εναλλάσσονταν, με την ομάδα της Ημαθίας να διατηρεί μια μικρή διαφορά στο προβάδισμα, τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο (20-17) όσο και με τη λήξη του ημιχρόνου (37-35). Ίδια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά και τους Αετούς να βρίσκονται στο +3 (56-53), ενόψει της τελικής ευθείας στο παιχνίδι.

Το τέλος βρήκε τους Τιτάνες να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα και να εξασφαλίζουν την πρωτιά ενόψει των play off.

Το συγκρότημα της Ημαθίας, που έχει σφραγίσει και μαθηματικά την είσοδο στα play off, δίνει το τελευταίο ματς της regular season, την Κυριακή (31/3) στα Τρίκαλα με την τοπική ομάδα, όπου με νίκη τερματίζει στην 5η θέση. Αν ηττηθεί, και την ίδια ώρα ο Πιερικός Αρχέλαος επικρατήσει στην Καστοριά, τότε θα τερματίσουμε στην 6η θέση καθώς μειονεκτούμε σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Κόκκινος, που έφτασε τους 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Σαχμπατιάν, που πέτυχε 13.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-35, 56-53, 67-70

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 10(1), Σαχμπατιάν 13, Παπαδόπουλος 4, Κόκκινος 22(2), Μπρουκς 8(1), Μητακίδης 3, Γάτσος 5, Σαζακλίδης 2, Κούντας.

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 17(2), Τσούμας Σ. 23(3), Τσούμας Γ. 11(3), Σαριμπαλίδης Κ. 6(2), Λόλας 5, Πανάγος, Αντωνίου 6(2), Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

ΓΑΣ Μελίκη – Ολυμπιακός Βόλου  0-20 α.α.

12 ΓΑΣ Μελίκη 21 1 20 744 1137 -393 12

*Για ακόμη μία φορά, η διοίκηση των Αετών Βέροιας πήρε άριστα για τον σκοπό που έχει θέσει σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδι. Τα έσοδα του αγώνα διατίθενται για τις ανάγκες του Μέριμνα Ατόμων με Αυτισμό-Κδαπ αμεΑ ΜΑμΑ- Βέροια.

Η διοίκηση ευχαριστεί θερμά τους ανθρώπους των Τιτάνων Παλαμά για τη συμμετοχή τους και τη στάση τους στο σημερινό τελετουργικό. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Βουλευτή Ημαθίας κ. Βασίλειο Κοτίδη αλλά και την περιφερειακή σύμβουλο κα. Συρμούλα Τζήμα-Τόπη οι οποίοι ήταν οι μοναδικοί που αποδέχτηκαν την πρόσκληση του προέδρου Γαβριηλίδη Συμεών.