Μεγάλη ανατροπή στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό, παραμένει στο “κόλπο” για την τετράδα! (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Βελιγράδι της Παρτιζάν με 74-69 και παρέμεινε σε τροχιά 4άδας!

Αστοχία και χαμένα ριμπάουντ (είχαν 3 έναντι 13 των γηπεδούχων) κόστισαν στους «ερυθρολεύκους» στο πρώτο δεκάλεπτο και επέτρεψαν στην Παρτιζάν να «χτίσει» μια διαφορά 9π. (22-13 στο 9’). Η… δεύτερη 5άδα (Γκος, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Σίκμα και Ράιτ), ωστόσο, άλλαξε τα δεδομένα… Πίεσε στην άμυνα, πάλεψε για το ριμπάουντ και με επιθετικές αιχμές τους Νάιτζελ Γουϊλιαμς-Γκος και Μόουζες Ράιτ ισοφάρισε σε 28-28 στο 17’.

19.6’’ για το τέλος το σκορ ήταν 34-30 υπέρ των Σέρβων, όμως, το φάουλ που χρεώθηκε στον Λαρεντζάκη και το αντιαθλητικό που σφυρίχτηκε στη συνέχεια της φάσης στον ΜακΚίσικ, άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες, με την Παρτιζάν να ανεβάζει τον δείκτη της διαφοράς στους 10π. (40-30), σκοράροντας αποκλειστικά από τη γραμμή των βολών. Το 40-32, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, «έγραψε» ο Γκος, ο οποίος με σπριντ από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη, νίκησε με λέι απ τον χρόνο.

Τα αβίαστα λάθη της ελληνικής ομάδας, σε συνδυασμό με τις κακές της επιθετικές επιλογές και την υπεροχή των Σέρβων στη ρακέτα, έδωσαν την ευκαιρία στην Παρτιζάν να αυξήσει τις αποστάσεις στους 14π. (52-38 στο 27’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανακάμψει με σουτ από την περιφέρεια, όμως, ο Κέβιν Πάντερ ήταν ασταμάτητος και αναχαίτισε κάθε «ερυθρόλευκη» προσπάθεια για ανατροπή (59-46 στο 30’).

Στην 4η περίοδο, ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «γύρισαν» τον διακόπτη. Πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με ένα επί μέρους σκορ 12-2 προσπέρασαν με 64-61 στο 36’. Ο Πάντερ δήλωσε και πάλι «παρών» και το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους (69-69, 42’’ για το τέλος). Ωστόσο, με άμυνα από… μπετόν (που δεν επέτρεψε στην Παρτιζάν να σκοράρει ξανά), ένα κάρφωμα του Φαλ, 2/2 βολές από τον Γκος και 1/2 βολές από τον Γάλλο σέντερ, ο Ολυμπιακός «σφράγισε» το μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74