LaLiga : Ο Ρόμπερτ Ναβάρο έδωσε το…φιλί της ζωής στην Κάντιθ (vid)

Επιστροφή στη δράση για το πρωτάθλημα της La Liga, με την Κάντιθ να κάνει την αρχή με μια σπουδαία νίκη. Η ομάδα του Μαουρίσιο Πελεγκρίνο υποδέχτηκε τη Γρανάδα και πήρε τη νίκη (1-0), χάρη στο γκολ του Ναβάρο.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, πίεσαν από το ξεκίνημα κι έψαξαν το γκολ, το οποίο δεν ήρθε στα πρώτα 45 λεπτά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές φάσεις (0-0), με την Κάντιθ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την υπεροχή.

Στην επανάληψη, το σκηνικό του ματς παρέμεινε ίδιο. Η Γρανάδα προσπαθούσε να βρει τους κατάλληλους κενούς χώρους για να κάνει τη… ζημιά, όμως η εικόνα των γηπεδούχων δεν της έδωσε το δικαίωμα να πάρει τα ρίσκα που ήθελε.

Στο 51ο λεπτό η πίεση της Κάντιθ απέδωσε… καρπούς. Ο Ναβάρο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, έκανε ένα εκπληκτικό κοντρόλ κι εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «κίτρινοι» οπισθοχώρησαν και διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Με αυτήν τη νίκη η Κάντιθ έφτασε τους 25 πόντους, ούσα πλέον στο +11 από τη 19η Γρανάδα.