Κυπελλούχος Ελλάδας με ανατροπή στο τέλος ο Ολυμπιακός, “άγγιξε” το τρόπαιο ο εκπληκτκός Μίλωνας! (vids)

Σε έναν τελικό… θρίλερ που κράτησε για πάνω από δύο ώρες, ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Μίταρ Τζούριτς επικράτησε του Μίλωνα με 3-2 και κατέκτησε το 17ο κύπελλο της ιστορίας του, απέναντι στους εξαιρετικά μαχητικούς Νεοσμυρνιώτες που είχαν και πάλι τον Γιορντάνοφ σε μεγάλη μέρα.

Ο Μίλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Γιορνάντοφ να κάνει τρομερή εκκίνηση και να βάζει την ομάδα του μπροστά με 8-5 και 14-11, παίρνοντας τις επιθέσεις πάνω του.

Οι Νεοσμυρνιώτες βρέθηκαν ακόμη και στο +4 με 18-14, ο Κομητούδης με τα καλά του σερβίς μάζεψε κατά το ήμισυ τη διαφορά (18-16) αλλά οι Πολουγιάν και Μολίνα ανέλαβαν δράση και έστειλαν τους τυπικά γηπεδούχους σε έξι σετ μπολ (24-18), με το 1-0 να έρχεται με 25-19 από τον Πουερτορικάνο ακραίο με δυνατή επίθεση.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Μίλωνας κρατούσε βραχεία κεφαλή με 6-3 και 7-5 αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε πολύ το μπλοκ σέρβις του και με τους Τζούριτς-Κουμεντάκη να μπαίνουν παραπάνω στο παιχνίδι προσπέρασε με 9-10 και ξέφυγε στη συνέχεια με 10-15.

Ο Μίλωνας μείωσε σε 16-19 με τον Γιορντάνοφ αλλά ο Στερν με δύο σερί άσους έφερε τους ερυθρόλευκους στο 17-23 και με επίθεση του Σλοβένου ήρθε το 19-25 και το 1-1 στον τελικό.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες είχαν κοινή εκκίνηση (5-5, 7-7), με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με +2 (7-9) από επίθεση του Στερν αλλά τον Μολίνα να γυρίζει τα δεδομένα του σετ με εξαιρετικά σερβίς και άσο (15-13).

Στην τελική ευθεία, ο Μίλωνας κράτησε βραχεία κεφαλή με 21-20 αλλά ένα λάθος του Γιορντάνοφ και δύο μπλοκ του Τζούριτς έφεραν σε θέση ισχύος τους ερυθρόλευκους (21-23). Ο Έλληνας κεντρικός έκανε την διαφορά και στο φινάλε καθώς με δικό του πρώτο χρόνο, διαμόρφωσε το 1-2 με 22-25 για τον Ολυμπιακό και έδωσε το προβάδισμα στο σκορ.

Στο τέταρτο σετ και με την ψυχολογία μαζί του το σύνολο του Καστελάνι πήρε το πάνω χέρι με 3-5 από επίθεση του Κουμεντάκη και 7-9 δια χειρός Ιντάλγκο. Σε εκείνο το σημείο ο Μίλωνας έβγαλε αντίδραση και με τους πρώτους χρόνους του Θεοδόση αλλά και τον Πουλουγιάν που μπήκε ξανά στην επιθετική εξίωση προσπέρασε με 14-11.

Ο Ολυμπιακός έπιασε τον αντίπαλό του στους 14 όπως στη συνέχεια και στους 17 πόντους, χαλώντας την υποδοχή της ομάδας του Ψάρρα με τεχνικά σερβίς από τον Κομητούδη. Ο Μίλωνας με δικό του σερί και με τον φοβερό Γιορντάνοφ μπήκε μπροτά με 23-20 και με 25-22 μετά τη λάθος επίθεση του Κουμεντάκη ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς σε πέμπτο και τελευταίο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Μίλωνας έχοντας και πάλι τον Γιορντάνοφ να κάνει μαγικά πράγματα και τον Χερ να μοιράζει πολύ καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 7-3 από άσο του Μολίνα, με τον Κουμεντάκη και τον Τζούριτς να μειώνουν σε 8-5 στην αλλαγή τερέν.

Οι Νεοσμυρνιώτες κράτησαν το +3 (10-7) με τον Ολυμπιακό να κάνει λάθη από την τελική γραμμή, αλλά όταν οι Ιντάλγκο-Γκουσταβάο σέρβιραν χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα και με μπλοκ του Τζούριτς στον Γιορνάντοφ οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 11-12 και 12-13 μετά από μία απίθανη επίθεση του Κουμεντάκη, ενώ ο Στερν έδωσε σετ-ματς μπολ στους Πειραιώτες με 13-14.

Παρά το παιδαριώδες λάθος με τις θέσεις στο σερβίς που έφερε την άνετη ισοφάριση του Μίλωνα σε 14-14, οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε νέο ματς μπολ με πρώτο χρόνο του Τζούριτς και ο Γκουσταβάο με δικό του μπλοκ χάρισε τον χρυσό, 16ο πόντο του Ολυμπιακό στο τάι μπρέικ αλλά και την κατάκτηση του κυπέλλου.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16