Basket League : Με εντυπωσιακό Πίτερς ο Ολυμπιακός τον Άρη | HIGHLIGHTS

Με επιμέρους σκορ 28-21 στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Άρη (85-77) για την πρεμιέρα του Top 6 της νέας φάσης της Basket League.

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό και «κλειστό» σε όλη τη διάρκεια του και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην επικράτηση με εντυπωσιακό τον Άλεκ Πίτερς, που είχε 28 πόντους με 7/9 δίποντα και 2/5 τρίποντα όπως επίσης τρεις ασίστ, και με δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και 8 περισσότερους πόντους διπλής ευκαιρίας.

Ο Ουόκαπ ξεκίνησε ορεξάτος στη δημιουργία και ο Κάναν στην εκτέλεση, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 9-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Δύο σερί τρίποντα από Μπλούμπεργκς και Τολιόπουλο φανέρωσαν την παρουσία του Άρη, που αντέδρασε με λύσεις του Μπάνκστον, όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα χαμηλά στον Πίτερς και τον Φαλ, για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και ο Κατσίβελης να σκοράρει στη λήξη της πρώτης περιόδου για το 15-19.

Ένα σερί 6-0, ερχόμενο από τη γραμμή των βολών, έδωσε προβάδισμα στους παίκτες του Μπαρτζώκα ξανά (21-19), όμως με «παράγοντα Χ» τον Περσίδη και σκοράροντας μαζικά από μακριά, έχοντας σταματήσει κάθε ατού των Πειραιωτών, οι «κίτρινοι» ανάγκασαν τους νταμπλούχους Ελλάδας σε τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +7 υπέρ τους (28-35 στο 17′). Ο Ολυμπιακός, όμως, αφού πρώτα πήρε ξανά λύσεις από τον φορμαρισμένο επιθετικά Γκος, πέρασε ξανά χαμηλά την μπάλα στον Ράιτ και με επιμέρους 11-3 πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο (39-38).

Τέσσερις προσωπικοί πόντοι του ΜακΚίσικ ανέβασαν τη διαφορά στο +5 για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (43-38), αλλά δύο νέα τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς έδειχναν, ότι ο Άρης δε θα τα παρατούσε εύκολα (43-44 στο 24′). Ο Ριντ έκανε επίσης ζημιές στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 44-47 με έξι αναπάντητους πόντους του Πίτερς (50-47 στο 25′). Με τον Αμερικανό και τον Λαρεντζάκη να παίρνουν ευθύνες επιθετικά απέναντι στη ζώνη των Θεσσαλονικέων, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν προς το τέλος του δεκαλέπτου με διαφορά τεσσάρων πόντων εκ νέου, προτού ο Χάρελ με νέο τρίποντο σημειώσει το 57-56, με τον Λαρεντζάκη μάλιστα στην εκπνοή να δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, ζητώντας φάουλ στο τελευταίο σουτ.

Ο Σταρκ ευστόχησε στη βολή της τεχνικής ποινής και ο Κατσίβελης αμέσως μετά με μακρινό σουτ για το 57-60 των παικτών του Καστρίτη, αλλά ο Μήτρου-Λονγκ και ο Ράιτ στήριξαν τον Πίτερς με λύσεις στις δύο πλευρές του παρκέ, ώστε ένα επιμέρους 14-4 να «χτίζει» προβάδισμα επτά πόντων του Ολυμπιακού, όταν κλήθηκε το τηλεοπτικό τάιμ άουτ στα μέσα της τελευταίας περιόδου (71-64). Ο Τολιόπουλος και ο Μπλούμπεργκς προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιο τον Άρη με την ποιότητά τους, αλλά τα νέα μακρινά σουτ των Λονγκ και Ουόκαπ διατηρούσαν το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο (79-71). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν άλλες λύσεις, για να μείνουν κοντά κι ένα λέι απ του Πίτερς, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, «καθάρισε» το ματς (81-71), για να τελειώσει αυτό στο +8 (85-77).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77.