“Λαχτάρισε” ο ΠΑΟΚ αλλά φόρτσαρε στο τέλος και περιμένει

Η Λαμία έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και απέδειξε πως κανένα παιχνίδι στα Play off δεν είναι εύκολο.

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν νωρίς με τον Μαρτίνεθ, με τον “δικέφαλο” ισοφαρίζει σε καθοριστικό χρονικό σημείο του ματς και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, πίεσαν αφόρητα την αντίπαλη άμυνα και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, που τους φέρνει ξανά στην κορυφή, όπου θα παραμείνουν αν η ΑΕΚ χάσει βαθμό ή βαθμούς στη Λεωφόρο.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Σε ένα γύρισμα της μπάλας, Κοτάρσκι και Κεντζιόρα έκαναν κακή συνεννόηση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μαρτίνεθ κάνοντας το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους σε δυο φάσεις μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 17’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Σλίβκα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι και στο 22’ ο Τόσιο σούταρε μόνος από το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο “δικέφαλος” παρέμενε αποδιοργανωμένος και ακίνδυνος επιθετικά, απειλώντας πρώτη φορά στο 24’ με σκαφτό του Ράφα και σουτ του Οζντόεφ που σταμάτησαν σε σώματα πριν τη γραμμή της εστίας.

Η ασύνδετη εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να λείπει η δημιουργία φάσεων και τα λεπτά να περνούν άγονα. Ευτυχώς, μια στημένη φάση έφερε την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα κόρνερ εκτελέστηκε με πάσα, ο Ζίφκοβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Μάλιστα, ο αμυντικός του ΠΑΟΚ σήκωσε τα χέρια ψηλά και το αφιέρωσε στον πατέρα του, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Ο ΠΑΟΚ έγινε πολύ πιο πιεστικός και δραστήριος αναζητώντας το δεύτερο γκολ από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 51’ μια προβολή του Οζντόεφ και στο 55’ ένα μακρινό σουτ του Ζίφκοβιτς σταμάτησαν στον Κοσέλεφ, ενώ στο 61’ μια κοντινή κεφαλιά του Σαμάτα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 64’, μετά από φάση διαρκείας, ο Κοσέλεφ έδιωξε γύρισμα του Ζίφκοβιτς από τα δεξιά, εν συνεχεία απέκρουσε το σουτ του Τάισον και στο τέλος ο Σαμάτα δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά.

Οι σπουδαίες χαμένες ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν στο 67’ με δυνατό σουτ του Αντρίγια που έβγαλε ο Κοσέλεφ, και στο 68’ με κεφαλιά του Μιχαηλίδη που έφυγε λίγο άουτ. Στο 70’ όμως ο νεοεισελθών Σβαμπ έδωσε τη λύση. Ο Αυστριακός με υπέροχο μακρινό σουτ στη γωνία έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι έκαναν περισσότερο διαχείριση στο υπόλοιπο του ματς, ενώ στο 87’ κατάφεραν να φτάσουν και σε τρίτο γκολ σφραγίζοντας τη νίκη. Ο Σαμάτα ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι από μαρκάρισμα του Κορνέζου και ο Σβαμπ ευστόχησε στην εκτέλεση γράφοντας το 3-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ καθώς στο 93’ το σουτ του Μπάμπα σταμάτησε στο δοκάρι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (81’ Σάστρε), Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σοάρες (46’ Μπάμπα), Οζντόεφ (65’ Σβαμπ), Τσιγγάρας (46’ Μεϊτέ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Ντεσπόντοφ (46’ Τάισον), Σαμάτα

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Μαρτίνεθ (87’ Tόσιτς), Τζανδάρης (90′ Βασιλαντονώπουλος), Σλίβκα (78’ Μάλτσι), Τσιλούλης, Λέικ (78’ Στάνκο), Νούνιεθ (46’ Σαντάνα)