Super League : Επιστροφή στις νίκες με μεστή εμφάνιση ο Ολυμπιακός

Με “μπροστάρη” τον Ελ Κααμπί, που άνοιξε τον δρόμο από νωρίς, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη και προσπέρασε στην τρίτη θέση τον Παναθηναϊκό που αγωνίζεται αυτή την ώρα με την ΑΕΚ.

Οι Πειραιώτες έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και δεν σταμάτησαν να εφορμούν την εστία του Κουέστα και χάρη στα γκολ των Ελ Κααμπί, Ποντένσε και Καρβάλιο πήραν το πρώτο τους «τρίποντο» στα φετινά Play οffs.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Άρη, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Οντουμπάτζιο «ζάλισε» τον Ρίτσαρντς, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον συνήθη… ύποπτο. Ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά από τη σέντρα του Φορτούνη έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κουέστα για το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν και στο 16ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον Ρόντινεϊ. Ο Βραζιλιάνος μπακ, μετά από μία όμορφη ατομική ενέργεια δοκίμασε το σουτ, με τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 18’ ο Κάρμο πήδηξε μέσα στην αντίπαλη περιοχή ψηλότερα απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε απευθείας άουτ.

Έσε και Φορτούνης “εμβόλισαν” την «κίτρινη» άμυνα, το τελείωμα του Αργεντινού όμως, κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ στο 31ο λεπτό.

Με μία «μαγική» ενέργεια ο Ελ Κααμπί στο 41ο λεπτό κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Μπράμπετς. Ο Μαροκινός εκτέλεσε αλά Πανένκα, με τον Κουέστα να τον «ψαρεύει» και να μπλοκάρει με χαρακτηριστική ευκολία.

Με μία εξαιρετική πάσα, ο Ποντένσε βρήκε μέσα στην περιοχή τον Γιόβετις, με τον Μαυροβούνιο να μην καταφέρνει να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Κουέστα, στο 55ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός βρήκε το δεύτερο γκολ που έψαχνε «μανιωδώς». Ο Ποντένσε πήρε την μπάλα από τον Γιόβετιτς και με ένα άψογο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 στο 61ο λεπτό, απλοποιώντας την υπόθεση νίκη για τους Πειραιώτες.

Τεράστια ευκαιρία με τον Ρόντινεϊ για τους γηπεδούχους. Ο δεξιός μπακ μπήκε με προϋπόθεσης στην περιοχή και με ένα τρομερό σουτ από δύσκολη γωνία, δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κουέστα στο 63ο λεπτό.

Η καλύτερη στιγμή για τον Άρη, ήρθε από τα πόδια του Φετφατζίδη. Ο Έλληνας εξτρέμ μετά από μία όμορφη ντρίπλα στην αντίπαλη περιοχή, δοκίμασε του σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ στο 84ο λεπτό.

Τη χαριστική… βολή έριξε στο φινάλε ο Καρβάλιο με προβολή, μετά την ασίστ του Ρίτσαρντ για το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο, Έσε, Φορτούνης, Ποντένσε (72’ Μάρτινς), Γιόβετιτς (82’ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (82’ Ελ Αραμπί)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ (46’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (46’ Γκαρσία), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ (78’ Φετφατσίδης), Νταρίντα, Σαβέριο (46’ Σαμόρα), Μορόν (67’ Ανσαριφάρντ)