Premier League : Ακάθεκτη η Άρσεναλ, πέρασε με “τριάρα” από το Community (vid)

Στην κορυφή της Premier League έστω και με παιχνίδι παραπάνω πέρασε η Άρσεναλ μετά το 3-0 επί της Μπράιτον στο “AMEX” για την 31η αγωνιστική.

Ο Λάμτεϊ έκανε πέναλτι στον Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 32ο λεπτό και στο 33′ ο Σάκα που ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Φερμπρούγκεν και η Άρσεναλ πήρε το προβάδισμα κόντρα στην Μπράιτον.

Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και ενέργεια του Ζορζίνιο, ο Κάι Χάβερτζ με σουτ στην κίνηση από τη μικρή περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Άρσεναλ.

Η Μπράιτον στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε μήπως έβρισκε γκολ και επέστρεφε στο ματς και οι “κανονιέρηδες” στο 86′ βρήκαν ανοικτή την άμυνά της με τον Χάβερτζ να πετάει στον χώρο για τον Τροσάρ, ο οποίος σκόραρε σε βάρος της πρώην του ομάδας κάνοντας το σκορ 0-3.

Τελευταία ήττα της Μπράιτον σε όλες τις διοργανώσεις στο γήπεδό της, το 3-2 από την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του Europa League.

H Άρσεναλ με τη νίκη αυτή έφτασε τους 71 βαθμούς και προσπέρασε τη Λίβερπουλ που έχει 70 με ματς λιγότερο.