Νίκησε την Άλμπα ο Παναθηναϊκός και τερμάτισε δεύτερος (vid)

Στη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της EuroLeague τερμάτισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 84-75 της Άλμπα και θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs απέναντι στη Μακάμπι ή με τον νικητή Βίρτους-Μπασκόνια.

Με κορυφαίο τον Ναν που σημείωσε 24 πόντους, άξιο συμπαραστάτη τον Αντετοκούνμπο και με επιμέρους σκορ 24-12 στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια της σεζόν.

Η Άλμπα έπιασε στον ύπνο τον Παναθηναϊκό και βρέθηκε στο +7 (12-5) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η είσοδος των Σλούκα και Λεσόρ βελτίωσε την εικόνα του «τριφυλλιού», όμως η αστοχία από τα 6.75 συνεχίστηκε.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 13-4 μέχρι το 14:30″ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 30-27. Η μάχη στο ΟΑΚΑ συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να παίρνουν προβάδισμα με 38-37 στο ημίχρονο.

Με 12 πόντους του Ναν, ένα καλάθι του Σλούκα και ένα τρίποντο του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (55-48) στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν όμως ένα σερί 9-0 για το 59-57 και κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (60-63, 30′). Από κει και έπειτα οι παίκτες του Αταμάν έκανε αυτό που έπρεπε για να μην αφήσουν περαιτέρω περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιντόζα 3, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν 28, Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο 9, Γκριγκόνις 11, Ερνανγκόμεθ 5, Μήτογλου 4

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12, Ουέτζελ 4, Ντέλοου 8, Σνάιντερ 2, Τόμας 8, Χέρμανσον 9, Ολίντε 4, Κουμάτζε 13, Μπιν, Nίκιτς, Σάμαρ 12, Ραπίκ 3