Συγκλονιστικό ματς και νίκη για τον Ολυμπιακό και τώρα Μπαρτσελόνα! (vids)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ με 84-81 και ολοκλήρωσε στην 5η θέση την κανονική περίοδο της EuroLeague.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή του Αϊζάια Κάναν που σημείωσε 9 σερί πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της παράτασης, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 84-81 της Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ και έκλεισε νικηφόρα τη regular season στην Euroleague.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, τερμάτισαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, κάτι που σημαίνει πως στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα που ολοκλήρωσε στην 4η θέση. Αντίθετα, η Φενέρμπαχτσε τερμάτισε έκτη και παίξει στα πλέι οφ με τη Μονακό, με το πλεονέκτημα να το έχουν οι Γάλλοι.

Σε μία αναμέτρηση ντέρμπι από το ξεκίνημά της που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Κάνααν καθώς πέρα από τους καθοριστικούς 10 πόντους στο φινάλε, είχε συνολικά 27 πόντους με 3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 6/7 βολές καθώς και 1 (καθοριστικό, στο φινάλε) κλέψιμο. Αξίζει να σημειωθεί πως επέστρεψε και αγωνίστηκε για 4’27” ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές κάτοχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα προηγούμενος με 64-60. Οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 7-0 ενώ οι γηπεδούχοι με γκολ φάουλ του Μακ Κίσικ και βολή του Γουίλιαμς Γκος ισοφάρισαν σε 69-69. Είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όμως αρχικά ο Γουίλιαμς Γκος και στη συνέχεια ο Παπανικολάου, αστόχησαν.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε προσπέρασε με 78-73 με λιγότερο από δύο λεπτά για τη λήξη. Ο Κάνααν αρχικά με ένα τρίποντο μείωσε, ενώ στη συνέχεια είχε 2/2 βολές για το 78-78. Ο Παπανικολάου έβγαλε την άμυνα και ο Κάνααν σκόραρε ξανά για το 80-78. Στην επόμενη κατοχή ο Αμερικανός έκλεψε και στην εξέλιξη της φάσης είχε 2/2 βολές για το 82-78. Ουίλμπεκιν και Γουόκαπ διαμόρφωσαν το τελικό 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81