Basket League (7-12) : Με Ραντούλιτσα και Μπρίσκοου το Μαρούσι νίκησε τον Απόλλωνα | HIGHLIGHTS

Την ένατη φετινή του νίκη και δεύτερη στα playouts της Basket League πανηγύρισε ο Μαρούσι που επιβλήθηκε στην έδρα του με 77-73 του Απόλλωνα και συνεχίζει να ελπίζει για μία θέση στα πλέι οφ.

Οι «κυανοκίτρινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-16 και πλέον στα επόμενα δύο παιχνίδια θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στα play off. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πάτρας συνεχίζει στην τελευταία θέση και θέλει να ολοκληρώσει την αγωνιστική περίοδο δυνατό καλύτερο ρεκόρ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 10/13 σουτ ενώ συμπαραστάτης του και καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα ήταν ο Αϊζάια Μπρίσκοου με 13 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους Τσαντ Μπράουν που τελείωσε με το εντυπωσιακό 16 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ την ίδια στιγμή ο Μαλίκ Όσμπορν είχε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πιο δυνατά το παιχνίδι και τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν το προβάδισμα στο σκορ (10-13 στο 6′). Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο βρήκαν τις λύσεις να πάρουν το προβάδισμα και με ένα επιμέρους 9-2 ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 19-15. Η άμυνα του Αμαρουσίου κράτησε δίχως σκορ τους παίκτες του Απόλλωνα για πάνω από 6 αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν σερί 14-0 και να ξεφύγουν με 33-15 στο 16′. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 38-24 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχον διψήφια διαφορά σε όλη την τρίτη περίοδο συντηρώντας αυτή τη διαφορά ασφαλείας που είχαν χτίσει, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του. Έπειτα από το 62-46 στο 31′ από τον Ραντούλιτσα, οι Πατρινοί με επιμέρους 9-2 μείωσαν σε 64-55 στο 35′ με τον Μπράουν, ενώ με βολές του ίδιου παίκτη πλησίασαν σε 68-62 στο 37′. Το καλάθι του Σαλούστρου στα 1:20 προ τους τέλους έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (71-68) όμως ο Μπρίσκοου αλλά και ο Γιαννόπουλος ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών με το Μαρούσι να παίρνει τη νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-24, 60-46, 77-73.