Bundesliga : “Δια πυρός και σιδήρου” η Ντόρτμουντ, στο 90′ πήρε βαθμό η Μπόχουμ (vid)

Πολύ σπουδαία νίκη της Ντόρτμουντ στο Borussia-Park, που τη διατηρεί σε τροχιά τετράδας. Σταθερά στην 4η θέση η Λειψία, μάχη μέχρις…εσχάτων για την παραμονή στην κατηγορία.

Όλα τα…λεφτά ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Borussia-Park. Ο Σάμπιτσερ με δύο γκολ (21′ και 28 με πέναλτι), έδωσε ισχυρό προβάδισμα στους “κιτρινόμαυρους”, όμως ο Φόμπερ μείωσε στο 36′ για την Γκλάντμπαχ και την έβαλε στο παιχνίδι. Στο δεύτερο 45λεπτο, το ματς κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού για την Μπορούσια, που έπαιξε μάλιστα με παίκτη λιγότερο για 35 περίπου λεπτά, λόγω αποβολής του Αντεγέμι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την ίδια ώρα, η Λειψία πήρε ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο, που τη διατηρεί στην τέταρτη θέση. Η ομάδα του Μάρκο Ρόσε επικράτησε με 3-0 της Βόλφσμπουργκ, χάρη στα τέρματα των Όλμο, Σέσκο και Οπέντα, με τους “λύκους” να γνωρίζουν μια ακόμη ήττα, παραμένοντας στη…δίνη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Εκεί βρίσκεται ακόμη η Μπόχουμ, που με γκολ του Σλότερμπεκ στο 90′ πήραν βαθμό κόντρα στην αδιάφορη Χάιντενχαϊμ, ενώ την ίδια ώρα, η Μάιντς έπαιρνε ένα εμφατικό τρίποντο κόντρα στη Χόφενχαϊμ, η οποία χάνει το…τρένο της Ευρώπης.

Τέλος, η Μπάγερν νίκησε την Κολωνία και τη “βύθισε” στην προτελευταία θέση, χάρη στα γκολ των Γκερέιρο και Μίλερ.