Basket League (7-12) : Επιβλητική η ΑΕΚ με αντίπαλο το Λαύριο | HIGHLIGHTS

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στην Πάτρα από τον Απόλλωνα, με εμφατικό τρόπο στην αναμέτρηση με αντίπαλο το Λαύριο (100-67) που έγινε «κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας από τον αθλητικό δικαστή.

Η Ένωση με τη νίκη της εξασφάλισε συμμετοχή στα Play Offs είτε ως 7η είτε ως 8η, ανάλογα με τα αποτελέσματα των δύο τελευταίων αγωνιστικών της Β’ Φάσης και των Play Outs της Basket League.

Η ΑΕΚ πίεσε στην άμυνα της, ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κάνουν 17 λάθη, και από την άμυνα έβγαλε εύκολους πόντους στο «ανοιχτό» γήπεδο σκοράροντας 27 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα 70% (31/44) και 29 ασίστ.

Μετά το 6-6 των πρώτων 3’ και 2’’ της συνάντησης, η Ένωση έκανε σερί 17-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Λάνγκστον Χολ, ο οποίος σκόραρε συνολικά 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +21 (31-10).

Η πρώτη περίοδος ήταν και η καλύτερη για την Ένωση, που δεν απειλήθηκε στη συνέχεια του αγώνα από το Λαύριο.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε μέχρι και τους 38 πόντους (95-57) με 3’ και 40’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 17 πόντους με 6/9 σουτ εντός πεδιάς, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ. Τον ακολούθησε σε απόδοση για τους νικητές ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Χολ είχε συνολικά 11 πόντους και 4 ασίστ, ενώ διψήφιοι για την Ένωση ήταν, επίσης, ο Τσέισον Ραντλ, που σκόραρε 16 πόντους με 3/6 τρίποντα και ο Μανώλης Χατζηδάκης ο οποίος πέτυχε 13 πόντους.

Από τους «Μεταλλωρύχους» προσπάθησε περισσότερο ο Νόα Χόρχλερ που πέτυχε 8 πόντους και πήρε 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 50-23, 80-46, 100-67.