Γ Εθνική : Πάτησε…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάς Σύρου

Χάρη σε ένα άκρως αποτελεσματικό δεύτερο ημίχρονο και με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της, η Ελλάς Σύρου νίκησε τον ΑΟ Πυλίου, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής στη Γ Εθνική.

Η ομάδα των Κυκλάδων επικράτησε με 3-0, πετυχαίνοντας ισάριθμα τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο του αγώνα και έφτασε τους 57 βαθμούς, παραμένοντας στην πρώτη πεντάδα του 3ου ομίλου.

Στο πρώτο μέρος η Ελλάς Σύρου είχε την υπεροχή, πάτησε αρκετές φορές την περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Καζέλη. Κορυφαία στιγμή, το δοκάρι του Παυλόπουλου στα πρώτα λεπτά αλλά και το πλασέ του ίδιου στο 30ό λεπτό, που ανάγκασε τον πορτιέρο του Πυλίου σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα άνοιξε το σκορ στο 53′, όταν ο Μούντριχας έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από πάσα του Μελισσόπουλου και νίκησε τον Καζέλη για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα αντιστράφηκαν οι ρόλοι, με τον Μούντριχα να σερβίρει στον Μελισσόπουλο, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Καζέλη για το 2-0.

Στο 80 η Ελλάς σημείωσε και τρίτο τέρμα, όταν ο Κασάπης πέρασε τον Καζέλη, ο τελευταίος βρέθηκε στο έδαφος αλλά ο ρέφερι έδειξε “παίζετε” και στην κενή εστία ο Παράβαλος έγραψε το τελικό 3-0.

Να σημειώσουμε πως ο ΑΟ Πυλίου έχει υποβιβάστηκε και μαθηματικά, επιστρέφοντας έτσι μετά από τέσσερα χρόνια στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Δωδεκανήσου.

Ελλάς Σύρου (Παναγιώτης Χριστοφιλέας) : Μουλαράς, Ζαφείρης (65′ Λαντίκας), Ζάχι, Συριανός (75′ Κουκουλάς), Οικονομόπουλος, Μπακατσέλος (60′ Κασάπης), Πρεβεζιάνος, Ρούσσος, Μούντριχας, Μηνάς (65′ Παράβαλος), Παυλόπουλος (46′ Μελισσόπουλος)

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος) : Καζέλης, Μουλάς, Μπριλάκης, Βουκομάνοβιτς, Κότζα, Δρόσος (88′ Κυπραίος), Τσιτσεκίδης, Χατζηνικολάου, Μεντής (66′ Παπαναστασίου), Τζανουλίνος, Αλιμερκάι (62′ Λάτζιος)