Premier League : Έχει…σφυγμό ακόμα η Μπέρνλι, επιβλητική η Μπρέντφορντ στο Kenilworth Road (vids)

Η Μπέρνλι ήταν εξαιρετικά ανώτερη από τη Σέφιλντ και επικράτησε με 4-1 διατηρώντας ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία.

Η Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη από την αντίπαλο της στα πρώτα 35 λεπτά, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις με τους ΜακΜπέρνι στο 8ο και Μπρέρετον Ντίας στο 18ο λεπτό. Σημαντικότερη στιγμή στο πρώτο μισό της αναμέτρησης για την ομάδα του Γουάιλντερ με τη χαμένη ευκαιρία του ΜασκΜπέρνι στο 34′ και την επέμβαση του Μούριτς.

Η Μπέρνλι πέτυχε δύο γκολ σε δύο φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά και πήρε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Πρώτα με τον Λάρσεν στο 38ο λεπτό και την μπάλα να κοντράρει στον Μπογκλ και τρία λεπτά αργότερα όταν ο Ασινιόν πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους για να εκτελέσει τον τερματοφύλακα Γκρμπιτς και να δώσει πλεονέκτημα δύο τερμάτων στην ομάδα του Βενσάν Κομπανί.

Ο Χάμερ μείωσε σε 2-1 στο 52′ και ο Μπρέρετον απώλεσε σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 55ο λεπτό. Αντί γι’ αυτό η Μπέρνλι σημείωσε τρίτο γκολ στο 58′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκούντμπουντσον με το πρώτο γκολ του στη σεζόν στο 71ο λεπτό.

Η Λούτον καιγόταν για βαθμούς στην αναμέτρηση με την Μπρέντφορντ, καθώς με νίκη της θα περνούσε την Έβερτον στη βαθμολογία.

Όλα όμως δεν πήγαν όπως θα τα ήθελε η ίδια, καθώς οι “μέλισσες” βρήκαν πρώτες τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γουίσα στο 24ο λεπτό, βάζοντας από την αρχή δύσκολα στην ομάδα του Έντουαρντς. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν πολλές κινήσεις για να βγουν στην αντεπίθεση, καθώς η Μπρέντφορντ δεν άφησε τους χώρους και δημιούργησε νέες ευκαιρίες για την ίδια. Πριν λήξη το ημίχρονο ο Γουίσα διπλασίασε τα τέρματα του και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανέναρξη, η Λούτον δεν έδειξε διάθεση να κάνει την ανατροπή και δέχθηκε άλλα δυο γκολ αρκετά γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 62′ και στο 64′ ο Πίνοκ και Λιούις Πότερ έκαναν το 4-0 για δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα τους, με τους γηπεδούχους απλά να είναι θεατές στην αναμέτρηση. Το σκορ άλλαξε δυο ακόμα φορές με τον Σαντέ να κάνει το 5-0, ώστε να έρθει η μειώσει του σκορ από τον Μπέρι στις καθυστερήσεις.