Γ Εθνική : Νίκη στο τοπικό ντέρμπι για τη Βέροια

Δύο αγωνιστικές απομένουν για να ολοκληρωθεί ο “μαραθώνιος” της Γ Εθνικής, με τη Βέροια και τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας να τίθενται αντιμέτωποι στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση είχε τυπικό χαρακτήρα, καθώς αμφότερες έχουν υποβιβαστεί και μαθηματικό στο τοπικό της Ημαθίας.

Η νίκη γοήτρου ήρθε για τη Βέροια, που τα κατάφερε με σκόρερ τον Βασίλη Φασίδη, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Βασίλη Καραγιάννη στο 49ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Γράτσιανος έκανε τη σέντρα, ο Φασίδης έπιασε το γυριστό σουτ, που ανάγκασε τον Μυλωνά σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 27′ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ, όταν ο Γανόπουλος βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Μπάλλα αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος κατέληξε άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Ντόγος έκανε τη σέντρα, ο Γανόπουλος πετάχτηκε για την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μυλωνά.

Στο 37′ η καλύτερη στο διάστημα αυτό Βέροια κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Τζόρνταν από τον Ράδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντόγος αλλά ο Μυλωνάς έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, άλλαξαν οι ισορροπίες στο ματς. Ο Βασίλης Καραγιάννης δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του ρέφερι της συνάντησης και στο 49′ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Τρία λεπτά μετά, ο Φασίδης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Μυλωνάς απέκρουσε και ο Ράδης απομάκρυνε σωτήρια προ του Γανόπουλου που είχε κάνει κίνηση προς την μπάα.

Ο γκολκίπερ του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας, η…αιτία που παρέμεινε το μηδέν μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ήταν εκεί και στο 56′, σε νέο σουτ του Βασίλη Φασίδη.

Η άτυπη…μάχη των δύο συνεχίστηκε και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν ο Τζόρνταν πάσαρε στον ΦΑσίδη, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Μυλωνά αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας του Μέγα Αλέξανδρου απέκρουσε με τα πόδια.

Η πίεση της Βέροιας τελικά καρποφόρισε στο 69′, με τον πιο δραστήριο παίκτης της. Ο Φασίδης πλάσαρε ιδανικά έξω από την περιοχή, νικώντας αυτή τη φορά τον Μυλωνά για το 1-0.

Στο 76′ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ η Βέροια, όταν ο Ντόγος έκανε μια σέντρα αλλά η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία αλλά χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Μυλωνάς.

ΝΠΣ Βέροια (Γιώτης Τσαλουχίδης) : Ιωαννίδης, Ζούρκος (44′ λ.τ. Βασιλακάκης), Τζόρνταν, Ντόγος, Πανταζέλος (73′ Πανταζέλος), Φασίδης, Γανόπουλος, Γράτσιανος, Ζε Εσόνο, Μπάλλας, Γιαννόπουλος

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας (Χρήστος Παναγιωτίδης) : Μυλωνάς, Τότσκα, Ράδης, Τζαλίλης (77′ Γαλόπουλος), Κοσέογλου, Λέκα (70′ Σιδηρόπουλος), Καραγιάννης Α., Δημητρούσης, Αντωνίου, Θεολόγου, Καραγιάννης Β.