Serie A : Πέρασε από το U-Power η Αταλάντα, επιτέλους νίκη για τη Φιορεντίνα (vid)

Λίγα 24ωρα μετά τη σπουδαία πρόκριση της Αταλάντα στα ημιτελικά του Europa League, αφήνοντας εκτός τη Λίβερπουλ, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι πέτυχε μια σημαντική νίκη στη Serie A.

Κάποιοι ίσως δίκαια θα είχαν λόγους να πιστέψουν πως η Αταλάντα θα επαναπαυόταν στις δάφνες της πολύ σπουδαίας πρόκρισης επί της Λίβερπουλ στο Europa League.

Όμως, η χαλάρωση και ο εφησυχασμός δεν εκφράζουν την ομάδα του Γκασπερίνι που πραγματοποίησε μία «κυνική» εμφάνιση, φεύγοντας με ένα σπουδαία διπλό από μία απαιτητική έδρα. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Ντε Κετελάρε στο 44’ και ο Τουρέ 72’ δίχως μάλιστα να πιάσουν τα γνωστά υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα από τη Βόρεια Ιταλία ήταν να μειώσει με μακρινό σουτ του Μαλντίνι στο 89ο λεπτό, μειώνοντας σε 2-1. O νεαρός Ιταλός μάλιστα, είχε στις καθυστερήσεις τρομερή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Η Μόντσα δεν έκανε καλό παιχνίδι και είχε εκτός παιχνιδιού παίκτες – κλειδιά που ομορφαίνουν το παιχνίδι της, όπως οι Πεσίνα και Κολπάνι.

Η νίκη αυτή φέρνει τους «μπεργκαμάσκι» στους 54 βαθμούς και την έκτη θέση, έναν μόλις πόντο πίσω από τη Ρόμα που όμως έχει παιχνίδι λιγότερο.

Με το γκολ του Κριστιάν Κουάμε, «χρυσής» αλλαγής του Βιτσέντζο Ιταλιάνο στο 70′, στο 81ο λεπτό και του Ικονέ στις καθυστερήσεις, η Φιορεντίνα νίκησε στο Σαλέρνο την τοπική (ουραγό της βαθμολογίας και από τον περασμένο μήνα υποβιβασμένη) Σαλερνιτάνα με 2-0, για την 33η αγωνιστική στη Serie A. Οι γηπεδούχοι είχαν στον πάγκο τον Πασαλίδη και εκτός αποστολής τον Μανωλά.

Νωρίτερα, χωρίς γκολ έληξε το ματς στο Τορίνο μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Φροζινόνε. Νωρίτερα, η Λέτσε νίκησε μέσα στο «Μαπέι» τη Σασουόλο με 3-0, έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία και συνάμα έσπρωξε στο γκρεμό του υποβιβασμού τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα μεγάλα αμυντικά κενά της Σασουόλο και έφθασαν στην κρίσιμη νίκη.