Όλα έγιναν μέσα σε πέντε λεπτά στο “Βικελίδης”, έχασε δύο βαθμούς ο Ολυμπιακός

Ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, που προερχόταν από τον θρίαμβο κόντρα στη Φενέρ αλλά και τη νίκη με τον ΠΑΟΚ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν μεν πιο δραστήριοι στον αγωνιστικό χώρο του «Κλεάνθης Βικελίδης», όμως «κόλλησαν» στην ισοπαλία (1-1), δεν εκμεταλλεύτηκε τη «γκέλα» του ΠΑΟΚ και κρατήθηκαν σε απόσταση από την κορυφή της Super League! Τεράστια ευκαιρία του Μορόν στο 90+1’ να δώσει το παιχνίδι στην ομάδα του!

Το πρώτο ημίχρονο, ήταν πολύ ανοικτό με τις δύο ομάδες να έχουν καλές στιγμές, προκειμένου να βρουν ένα γκολ. Ο Γιόβετιτς «βρήκε δίχτυα» για λογαριασμό των «Πειραιωτών» στο 8ο λεπτό, όμως το τέρμα του Μαυροβούνιου ακυρώθηκε για φάουλ του Ζέλσον στον Μοντόγια, στο ξεκίνημα της φάσης.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν «φωτιά» στο πρώτο μισό του ημιχρόνου και πίεσαν πολύ τους ποδοσφαιριστές του Άρη, έχοντας αρκετές μεγάλες στιγμές, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι του Ιμπόρα στο 25ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και το έκαναν ικανοποιητικά, έχοντας ορισμένες καλές στιγμής. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία πολύ καλή στιγμή (Ντόη – Ελ Κααμπί και Φετφατζίδης).

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε γκολ για τον Άρη, καθώς ο Μορόν υποχρέωσε σε λάθος τον Ντόη και κατάφερε να «πλασάρει» εύστοχα τον Τζολάκη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (48’).

Η χαρά των «κίτρινων» δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ελ Κααμπί στο 53’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο οι αλλαγές και η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια χαμήλωσαν αισθητά τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έδειχνε σε θέση να απειλήσει, δίχως όμως να μπορεί να φτάσει στο ζητούμενο που ήταν ένα γκολ ανατροπής.

Μάλιστα, οι παίκτες του Μάντζιου ήταν εκείνοι που ξόδεψαν και μία ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 90+1′ προκειμένου να πάρουν εκείνοι τους τρεις βαθμούς και το ροζ φύλλο αγώνα, σε μία φάση όπου ο Μορόν έγινε αποδέκτης της μπάλας και από πλεονεκτική θέση, επιχείρησε σουτ που όμως δεν απείλησε τον Τζολάκη.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ, Νταρίντα (90+3′ Ρόουζ), Σαβέριο (60′ Σαμόρα), Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδης (60′ Μανού Γκαρθία), Μορόν

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Τζολάκης, Ορτέγκα, Ρόντινεϊ, Κάρμο, Ντόη, Έζε (68′ Τσικίνιο), Ιμπόρα, Φορτούνης, Μαρτίνς (79′ Ναβάρο), Γιόβετιτς (68′ Ποντένσε), Ελ Κααμπί (87′ Ελ Αραμπί)