Serie A : Υποβιβασμός και μαθηματικά για τη Σαλερνιτάνα των Μανωλά και Πασαλίδη (vid)

Η Φροζινόνε “υπέγραψε”  τον υποβιβασμό της Σαλερνιτάνα στη Serie B.

Με τους τρεις βαθμούς η Φροζινόνε ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ομάδα από το Σαλέρνο παραμένει στην τελευταία θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» από μεριάς ρυθμού και θεάματος. Αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές.

Αρχικά στο 10ο μόλις λεπτό ο Σούλε έκανε το 1-0 από τα έντεκα βήματα και ο Μπρεσανίνι στο 25′ με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0 για τη Φροζινόνε.

Η ομάδα από το Σαλέρνο στη συνέχεια είχε μια καλή στιγμή, αλλά και ένα γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο δεύτερο μέρος η Σαλερνιτάνα μπήκε δυνατά, σκοράροντας αλλά και πάλι το τέρμα δεν μέτρησε γιατί στη φάση υπήρχε φάουλ.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν και μια καλή στιγμή στο 74ο λεπτό για να μειώσουν, αλλά το σουτ του Γκομίς πέρασε λίγο έξω. Ο Ζορτέα στο 85ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.