Premier League : Δεν…χαμπαριάζει από έδρες η Άρσεναλ, πέρασε και από το City Ground η Σίτι (vids)

Η Άρσεναλ δεν χρειάστηκε να κάνει τρομερά πράγματα στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου. Για την ακρίβεια, απλά έκανε άρτια όσα ήξερε ότι έπρεπε να πράξει στον αγωνιστικό χώρο για να πάρει αυτό το ματς. Δηλαδή να σφίξει την αμυντική της λειτουργία, να εκμεταλλευτεί τα κόρνερ και να κάνει ζημιά στα κενά που θα άφηνε η Τότεναμ τις στιγμές που εκείνη θα είχε την μπάλα και θα μετέφερε κορμιά στην επίθεση.

Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν στην ανάπαυλα να έχουν προβάδισμα τριών τερμάτων και να έχουν αναγκάσει οπαδούς της Τότεναμ ν’ αποχωρήσουν από το γήπεδο δίχως να παρακολουθήσουν το δεύτερο μέρος! Στο 15ο λεπτό ο Χόιμπιεργκ με αυτογκόλ από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων έκανε το 1-0, όμως, η ομάδα του Ποστέκογλου επιχείρησε να βγάλει αντίδραση.

Στο 20′ με τον Ρομέρο που τρύπωνε συνεχώς στα καρέ του Ράγια τα «σπιρούνια» είχαν δοκάρι, στο 22′ το γκολ του Φαν ντε Φεν ακυρώθηκε για οφσάιντ χιλιοστών και στο 27′ από μαγική μπαλιά του Χάβερτς στο χώρο προς τον Σάκα, ο Άγγλος την «κόλλησε», έφερε στο αριστερό και πλάσαρε τον Βικάριο για το 2-0.

Ένα δεκάλεπτο αργότερα ξανά από εκτέλεση κόρνερ η Άρσεναλ με κεφαλιά του Χάβερτς που βρέθηκε ανενόχλητος στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 3-0 και το ντέρμπι είχε μετατραπεί σε παράσταση κυνικής και τρομερά αποτελεσματικής εμφάνισης από πλευράς φιλοξενούμενων στο Tottenham Hotspur Stadium.

Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο είχε «παγώσει» στη συνέχεια του ματς, η Άρσεναλ έδειχνε ικανή να βρει κι άλλα γκολ συνεχίζοντας ν’ απειλεί και να κερδίζει την κατοχή της μπάλας. Ο Ράγια έγινε … γενναιόδωρος στο 64′ και πρόσφερε το γκολ στον Ρομέρο κάνοντας μεγάλο λάθος στα όρια της περιοχής του, με την ομάδα του Αρτέτα να δέχεται τέρμα εκτός έδρας στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από 10 ώρες ποδοσφαίρου! Ήταν τέλη Γενάρη στο Νότιγχαμ η αμέσως προηγούμενη φορά…

Το γήπεδο δεν μπορούσε να δώσει πια ώθηση στους παίκτες του Ποστέκογλου, αλλά το έκανε… άθελά του ο Ράις. Στο 84′ κλώτσησε τον Ντέιβις που του πρόλαβε την μπάλα, ο ρέφερι με το onfield-review έδειξε την άσπρη βούλα και ο Σον ευστόχησε στο 87′ για το 3-2! Αυτό γέμισε με άγχος τους «κανονιέρηδες», η Τότεναμ κράτησε την μπάλα, πίεσε για την ισοφάριση, ο Αρτέτα φώναζε σε όλους ν’ αμυνθούν και το φινάλε βρήκε τους διεκδικητές του τίτλου να πανηγυρίζουν.

Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να μην έπεισε ιδιαίτερα με την εμφάνισή της απέναντι στη Νότιγχαμ, όμως οι «πολίτες» επικράτησαν με 2-0 και απέχουν μόλις έναν βαθμό από την Άρσεναλ, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε ο Γιόσκο Γκβάρντιολ στο 32ο λεπτό. Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε εκτέλεσε άψογα ένα κόρνερ και ο Κροάτης μπακ πήρε την κεφαλιά, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ακολούθησαν δύο σπουδαίες στιγμές της Φόρεστ με τον Κρις Γουντ. Βρέθηκε δις σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ούτε στο 38’, ούτε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας, η Σίτι δεν αγχώθηκε, γνώριζε πως οι «κόκκινοι» θα αναγκαστούν να πιέσουν. Και υπό αυτή τη συνθήκη ακριβώς, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε στην επιστροφή του, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε μοίρασε και δεύτερη ασίστ και ο Πεπ Γκουαρδιόλα πανηγύρισε!

Πλέον, εκκρεμούν τέσσερις αναμετρήσεις για τη Μάντσεστερ Σίτι. Με το απόλυτο κατακτά τον τίτλο. Δίχως αυτό, αν η Άρσεναλ συγκεντρώσει εννέα βαθμούς, θα καταλήξει στη 2η θέση και χωρίς πρωτάθλημα, για πρώτη φορά μετά τα τρία συνεχόμενα!

Το ντέρμπι της νότιας ακτής κατέληξε στην Μπόρνμουθ που κατέγραψε ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στην ιστορία της παρουσίας της στην Premier League! Οι «cherries» του Ιραόλα επιβλήθηκαν 2-0 της Μπράιτον που … όπως η Λίβερπουλ αυτό το χρονικό διάστημα, πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Σενέσι στο 13ο λεπτό για το 1-0, ενώ, στο 52′ ο Ενές Ουνάλ με τον ίδιο τρόπο βρήκε κι εκείνος το δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-0 των γηπεδούχων. Το σύνολο του Ιραόλα με τον Κλάιφερτ στο 87′ να μπαίνει κι εκείνος στη λίστα των σκόρερ γράφοντας το τελικό 3-0, μπήκε στην πρώτη 10άδα της Πρέμιερ Λιγκ και οι 48 βαθμοί είναι ό,τι καλύτερο έχει καταφέρει στην πρώτη κατηγορία.