LaLiga : Πέρασε από το El Sadar η Μπέτις, στο -2 από τις ευρωπαϊκές θέσεις (vid)

Στην Παμπλόνα η Οσασούνα αναζητούσε την πρώτη νίκη στο σπίτι της από τις 9 Φεβρουαρίου κόντρα στην Μπέτις, η οποία ήθελε να διατηρηθεί στην 7η θέση που οδηγεί στα play off του Conference League.

Όλα άλλαξαν στο 26′ όταν ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Μονκαγιόλα, ύστερα από έλεγχο της φάσης στην οθόνη πλησίον του αγωνιστικού χώρου αφού στην αρχή είχε δείξει κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα της Σεβίλλης άνοιξε το σκορ ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 9 παίκτες (προσωρινά είχε μείνει εκτός αγωνιστικού χώρου ελέω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κατένα) με τον Αγιόθε Πέρεθ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διεύρυνε το προβάδισμά της με τον Φορνάλς, ύστερα από λάθος του Εράνδο.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος για να μειώσουν το σκορ, όμως στο 56′ και στο 78′ οι προσπάθειες των Κατένα και Μουνιόθ σταμάτησαν στο δοκάρι, ενώ δοκάρι είχε στο 90+3′ ο Εζαλζουλί για την Μπέτις με το 0-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

Η Μπέτις, με την οποία αγωνίστηκε από το 62′ και μετά ο Παπασταθόπουλος, έχει πλέον 52 βαθμούς και παρέμεινε στην 7η θέση, η Οσασούνα έχει 39 βαθμούς ούσα στην 11η θέση.