Για πρώτη φορά σε τελικό Κυπέλλου ο Παμμηλιακός, σκόραρε ο Δημήτρης Δίντσης (vid)

Σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ο Παμμηλιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με μεγάλη ανατροπή (από 2-0, 2-4) απέναντι στον ΑΟ Πάρου και να κερδίσει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κυκλάδων για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Εκτός ρυθμού και κλίματος οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, όπου με εξαίρεση δύο καλές στιγμές που είχαν σε όλο το 45λεπτο έδειξαν αιφνιδιασμένοι απέναντι στη νεανική και ταλαντούχα ομάδα της Πάρου που έβγαλε πολλές αρετές στο γήπεδο, πετυχαίνοντας και δύο τέρματα με τους Δαφερέρα (26′) και Αλιφιέρη (31′).

Στο δεύτερο μέρος, ο Παμμηλιακός μπήκε με γρήγορο γκολ του Δίντση (49′) και ουσιαστικά εκεί άλλαξαν όλα, καθώς έπειτα πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο. Ο Στεφανίδης στο 67′, έκανε το 2-2 και πριν καλά – καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Σάντα στο 68′ πέτυχε την ανατροπή. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Τιάμ.

Στο πρώτο τελικό της ιστορίας του ο Παμμηλιακός θα αντιμετωπίσει στις 22 Μαΐου τη Θύελλα Καμαρίου στο ΔΑΚ Νάξου.