LaLiga : Γιαμάλ και Ραφίνια έφεραν ξανά τη Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση (vid)

Δύσκολη βραδιά για την Μπαρτσελόνα, που ξόδεψε πολλή ενέργεια για να κάμψει την αντίσταση της Σοσιεδάδ.

Μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά αυτό που ήθελε το πέτυχε. Η ομάδα του Τσάβι επικράτησε 2-0 της Σοσιεδάδ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 35η αγωνιστική της LaLiga και έτσι προσπέρασε τη Χιρόνα στη βαθμολογία.

Η Μπάρτσα εκμεταλλεύθηκε την ισοπαλία της έκπληξης του εφετινού πρωταθλήματος με την Αλαβές και έτσι με τους τρεις βαθμούς που κατέκτησε σήμερα πέρασε στη δεύτερη θέση με 76 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Χιρόνα η οποία πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση.

Το γκολ που ουσιαστικά έκρινε το ματς το πέτυχε ο Γιαμάλ στο 40ό λεπτό του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ραφίνια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σφραγίζοντας έτσι μια σημαντική νίκη. Οι παίκτες του Τσάβι δεν… θάμπωσαν με την εμφάνισή τους, απέναντι σε μια μαχητική Σοσιεδάδ, η οποία προσπάθησε να είναι απειλητική αλλά χωρίς να το πετύχει.