Serie A : Τεράστια νίκη για τη Φροζινόνε, στο 90+12′ πήρε τον βαθμό η Ουντινέζε! (vid)

Απίστευτη εξέλιξη είχε το εξαιρετικά κρίσιμο ματς της 37ης αγωνιστικής της Serie A στο «Φρίουλι», ανάμεσα στην Ουντινέζε και την Έμπολι, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για μια θέση στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 90΄ με πέναλτι του Νιανγκ και φάνηκε να «αγκαλιάζουν» την παραμονή, αλλά μετά τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών καθυστερήσεων, ο διαιτητής κλήθηκε να δει μία φάση για τράβηγμα του Παγέρο από τον Φατσίνι μέσα στην περιοχή. Μετά από εξέταση του βίντεο, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για τις «μικρές ζέβρες» και, στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων (!), ο Σάμαρτζιτς ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, επιτρέποντας στην ομάδα του να πάρει μια βαθιά «ανάσα».

Πάντως, η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού δεν έχει κριθεί, ιδιαίτερα μετά το σπουδαίο «διπλό» της Φροζινόνε στην έδρα της Μόντσα (1-0). Η Εμπολι βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη «διακεκαυμένη ζώνη» και χρειάζεται να νικήσει την τελευταία αγωνιστική την ισχυρή -πλην βαθμολογικά αδιάφορη- Ρόμα, την ώρα που οι δύο άμεσες ανταγωνίστριές της θα αναμετρώνται στην έδρα της Φροζινόνε.

Τα αποτελέσματα αυτά επικύρωσαν και μαθηματικά τον υποβιβασμό της Σασουόλο, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε 2-0 από την Κάλιαρι, η οποία σώθηκε οριστικά.