Ο Γιάννης Κορακίδης μπήκε στο club των 75,00 μ. στη σφυροβολία, πέμπτος ο Ζάλτος στο μίτινγκ του Μπέργκεν

Ο Γιάννης Κορακίδης έγινε σήμερα ο 14ος Έλληνας, που ξεπερνάει το φράγμα των 75,00 μ. στη σφυροβολία. Ο αθλητής κατέλαβε την πρώτη θέση στο αγώνισμα με 75,08 μ. στη διάρκεια των αγώνων “Γιάννης Φράγγογλου” στις Σέρρες.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της κατηγορίας Κ20 του 2022 βελτίωσε το 72,75 μ., από το Αλεξανδρινό μίτινγκ, ενώ στη διάρκεια του αγώνα είχε ακόμη βολές στα 71,33 μ. και μετά το 75,08 μ. στην τρίτη του βολή πέτυχε 75,03 μ., 75,02 μ. και 74,31 μέτρα. Ο αθλητής πραγματοποίησε αναμφίβολα τον καλύτερο αγώνα- βάσει επιδόσεων – της καριέρας του και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.

Πολύ καλό αγώνα έκανε και ο έφηβος Γιώργος Παπαναστασίου, που ήταν νικητής στη σφυροβολία της κατηγορίας του με 75,42 μέτρα.

Στη δισκοβολία γυναικών Κ18 η Μαρία Ραφαηλίδου επικράτησε με 48,93 μ. και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ. Η επίδοση της είναι η δεύτερη φέτος στην Ευρώπη και της επιτρέπει να σκέφτεται μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό της κατηγορίας της. Η νεαρή λίγο αργότερα μετείχε και στη σφαιροβολία Κ18, όπου είχε πέντε βολές πάνω από τα 17,00 μ. με μεγαλύτερη την έκτη της στα 17,32 μ., που είναι η τέταρτη επίδοση της καριέρας της.

Στη σφυροβολία Γυναικών Κ20 η Αφροδίτη Τζατζιμάκη σημείωσε 57,50 μ. βελτίωσε τo φετινό της 57,44 μ. και πέτυχε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Το ατομικό του ρεκόρ βελτίωσε στη σφαιροβολία ο Κώστας Γεννίκης με τη βολή στα 18,33 μ. στην έκτη του προσπάθεια.

Στον ακοντισμό Κ18 ο γιος του σπουδαίου Κώστα ΓκατσιούδηΓρηγόρης Γκατσιούδης, αναδείχθηκε νικητής με 63,34 μ. επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας. Ο 17χρονος συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 58,35 μέτρα.

Ο Χρυσοβαλάντης Κανοτζιάν ήταν νικητής στη δισκοβολία Κ18 με 52,11 μέτρα.

Δείτε αποτελέσματα

Πέμπτος με 74,55 μ. ο Ζάλτος στο μίτινγκ του Μπέργκεν

Ένα τελικό τεστ πριν από το Βαλκανικό πρωτάθλημα έκανε το βράδυ της Τετάρτης (22/5) ο Κώστας Ζάλτος.

Στο μίτινγκ του Μπέργκεν έγινε ένας δυνατός αγώνας στη σφυροβολία όπου ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πέμπτη θέση στο αγώνισμα με καλύτερη βολή στα 74,55 μ., επίδοση που έγινε στη δεύτερη προσπάθεια.

Οι υπόλοιπες πέντε βολές του ήταν στα 72,30 μ., 73,54 μ., 72,93 μ., 74,49 μ., 74,18 μέτρα. Τα 74,55 μ. είναι η δεύτερη καλύτερη φετινή του επίδοση με τα 75,81 μ. που σημείωσε την περασμένη Κυριακή στα Βενιζέλεια-Χανιά.

Την πρώτη θέση στη σφυροβολία πήρε ο Παγκόσμιος πρωταθλητής της Βουδαπέστης, ο Καναδός Έιθαν Κάτζμπεργκ με 81,98 μέτρα.

Στο μίτινγκ της νορβηγικής πόλης αγωνίστηκε και η Μαρία Πούρτσα στο τριπλούν. Πήρε τελικά την τρίτη θέση με καλύτερο άλμα στα 13,14 μ. (-0,4), ενώ είχε ένα ακόμη έγκυρο άλμα στα 13,10 μ. (-2,2). Επόμενος αγώνας της θα γίνει στο Βαλκανικό πρωτάθλημα το προσεχές Σαββατοκύριακο.