Στο Λαύριο ο Brandon Slater (vid)

Μια ακόμη προσθήκη Αμερικανού για το Λαύριο, που το Σάββατο (3/8) ανακοίνωσε τη συμφωνία με τον Μπράντον Σλέιτερ.

Γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1999, έχει ύψος 2,03μ. και αγωνίζεται στη θέση του power forward.

Αγωνίστηκε σε όλη την κολεγιακή του καριέρα στο φημισμένο πρόγραμμα του Villanova, ως επιλογή του κορυφαίου προπονητή Τζέι Ράιτ.

Ξεκίνησε το 2018 και ολοκλήρωσε το 2023 την παρουσία του με τη φανέλα των Wildcats, με τους οποίους κατάφερε να βρεθεί στο Final Four του NCAA το 2022, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε στον ημιτελικό από το Κάνσας με σκορ 81-65, με τον ίδιο να σκοράρει 16 πόντους.

Συνολικά μετράει 143 αγώνες στο Villanova. Την τελευταία του σεζόν, είχε 9,7 πόντους, 4,7 ριμπάουντ και 1,4 ασίστ κατά μέσο όρο σε 34 αγώνες, όλους ως βασικός σε 29 λεπτά συμμετοχής. Είχε 34,7% στα τρίποντα (35/101), όμως το εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο ήταν το ποσοστό του στις ελεύθερες βολές. Είχε 89/97, ποσοστό 91,8%, εκ των κορυφαίων σε όλο το κολεγιακό πρωτάθλημα.

Ο Σλέιτερ δεν επιλέχθηκε στο Draft του ΝΒΑ, ωστόσο κατάφερε να βρει συμβόλαιο στην αναπτυξιακή ομάδα των Μπόστον Σέλτικς. Με τους Maine Celtics στην G League μέτρησε 30 παιχνίδια με 20 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 8,3 πόντους και 3 ριμπάουντ κατά μέσο όρο 37,6% στα τρίποντα (53/141), ενώ αγωνίστηκε και σε 5 αγώνες των Play Offs.

Πριν από μερικές εβδομάδες συμμετείχε στα Summer League του Las Vegas και της Καλιφόρνια με τη φανέλα των Σάρλοτ Χόρνετς, έχοντας συνολικά 5,8 πόντους, 2,8 ριμπάουντ και 1,1 κλεψίματα σε 8 αγώνες και κορυφαία στιγμή το τελευταίο παιχνίδι του, όταν με αντίπαλο τους Brooklyn Nets (νίκη με 97-90) σκόραρε 30 πόντους με 6/9 τρίποντα.