Premier League : Ο Πάλμερ έκανε τη διαφορά για την Τσέλσι, “κηδεία” για Τότεναμ και Γιουνάιτεντ! (vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη νέα ήττα από τη Γουέστ Χαμ (2-1), παρότι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, που χάθηκαν με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκαρνάτσο και το άστοχο πλασέ του Νταλότ σε κενή εστία.

Αντί να προηγηθεί, η Γιουνάιτεντ πλήρωσε την αστοχία της στο 74′ με γκολ του Σάμερβιλ. Ο Καζεμίρο ισοφάρισε άμεσα, αλλά η αμυντική αδυναμία της ομάδας κόστισε ξανά, όταν ο Ντε Λιχτ έκανε πέναλτι στον Ινγκς και ο Μπόουεν το εκτέλεσε εύστοχα. Η ήττα άφησε τη Γιουνάιτεντ στην 14η θέση με μόλις 11 βαθμούς.

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με 1-0 την Τότεναμ στο «Σέλχαρστ Παρκ» και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα για την Πάλας και η πρώτη κόντρα στην Τότεναμ μετά από πέντε σερί ήττες ανεξαρτήτου έδρας. Το «χρυσό γκολ» για τους γηπεδούχους σημείωσε με ωραίο πλασέ ο Ματετά στο 31ο λεπτό μετά από ασίστ του Έζε.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Τσέλσι απέναντι στη Νιουκάστλ, με τους μπλε να επικρατούν με 2-1 και να ανεβαίνουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τους συνήθεις ύποπτους Τζάκσον και Πάλμερ να σκοράρουν, η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα πήρε το τρίποντο κόντρα στις Καρακάξες, που είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ίσακ.