Θεσπρωτός – Κοζάνη 1-3

13-14-kostas-maloutas-fash1-640x360Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Ηγουμενίτσα η Κοζάνη επιβλήθηκε του τοπικού Θεσπρωτού με σκορ 1-3.

Ο Θεσπρωτός φέτος θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Γ” Εθνικής Ερασιτεχνικής καθώς αναδείχθηκε πρωταθλητής ΕΠΣ Θεσπρωτίας και στη συνέχεια κέρδισε την άνοδο μέσω της διαδικασίας των μπαράζ.

Μάλιστα η ομάδα της Ηγουμενίτσας μπορεί να βρεθεί αντίπαλος της Κοζάνης στο φετινό πρωτάθλημα, ανάλογα με τον καταρτισμό των ομίλων της Γ” Εθνικής από την ΕΠΟ.

Η Κοζάνη ήταν μέτρια στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που σημείωσε για τους γηπεδούχους ο Γκόλιας στο 14′.

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και πήραν δίκαια τη νίκη.

Στο 58′ μετά από λάθος των αμυντικών του Θεσπρωτού ο Δανιήλ Στεργιόπουλος έκλεψε τη μπάλα και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 67′ σέντρα του Γιάννη Τσικόπουλου, πλασέ του Νίκου Πιπινίκα και 1-2.

Στο 70′ νέα σέντρα του Γιάννη Τσικόπουλου, διπλή προσπάθεια του Νίκου Πιπινίκα και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Στη συνέχεια η Κοζάνη έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει τη διαφορά με πιό χαρακτηριστικές αυτές των Γιάννη Τσικόπουλου και Χαματάϊ.

Κοζάνη (Παρασκευάς): Κοκκινίδης, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Ηλ. Τσικόπουλος, Κάλφας, Καραμπατζάκης (34′ λ.τ. Μαλούτας), Ντεμιράϊ, Χαματάϊ, Πιπινίκας, Ταφαρλής, Κυρ. Παπαδόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Συμεωνίδης, Δάμου, Γιάννης Τσικόπουλος, Κουτσομήτρος και Πάτσιος (υπό δοκιμή).