Δούκας – ΠΑΟΚ 22-21

doukas_paok_1Δυναμική επιστροφή στην Α1 Ανδρών για τον Δούκα, ο οποίος μετά τις δύο ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, πλέον αντέστρεψε την εις βάρος του κατάσταση και έδειξε δυνατός για την συνέχεια. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» επικράτησε 22-21 του ΠΑΟΚ στο Δαϊς στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη με αυτόν τον τρόπο συνέχισε την υπέρ της παράδοση που την θέλει να κερδίζει τον «δικέφαλο» του Βορρά στην Αθήνα. Συγκεκριμένα αυτή ήταν η 13η νίκη του Δούκα στα 15 τελευταία παιχνίδια.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και μια «μονομαχία» των δύο τερματοφυλάκων του Κώστα Γουργούμη και του Γιώργου Γεωργιάδη, οι οποίοι άγγιξαν το 50%!

Ο πρώτος νίκησε έχοντας 20 επεμβάσεις, έναντι 19 του τερματοφύλακα του Δούκα, ο οποίος ωστόσο χαμογέλασε στο τέλος, αφού η ομάδα του πήρε τους δύο βαθμούς. Μάλιστα ο Κερκυραίος τερματοφύλακας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο όταν και έκανε τις 15 από τις 19 επεμβάσεις!

Για τους γηπεδούχους πολλές λύσεις στο σκοράρισμα έδωσε ο Νίκος Μουντζουρίδης με 8 γκολ, αλλά και ο Δημήτρης Τζηράς που σημείωσε 6 από θέση εξτρέμ και ήταν σχεδόν αλάνθαστος.

Ο ΠΑΟΚ έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο (3-5, 9-11, 10-12) με εξαιρετική περιφέρεια (9 από τα 12 γκολ) με τους Τρουμπέτα, Παλάσκα να σημειώνουν από 4 γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο δεν είχαν ανάλογη απόδοση.

Από την άλλη ο Δούκας όσο περνούσε η ώρα φαινόταν να είναι πιο αξιόπιστος, παίζοντας περισσότερο ομαδικά και έτσι προηγήθηκε 17-14 (43′)

Ο «δικέφαλος» αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Κοκκώνη σε 18-18 στο 51′ Στο φινάλε όμως δεν βρήκε λύσεις στην ανοιχτή άμυνα του Δούκα, ενώ του έλειψε και το «καθαρό» μυαλό, κάτι που φάνηκε σε κρίσιμα σημεία, όπως το χαμένο τετ α τετ του Βότση στο 55′ με το σκορ στο 20-20.

Ο Δούκας με τους Τζηρά και Γκέρτσο έφτασε στο 22-20 στο 58′ και κατάφερε έστω και με δυσκολία να κρατήσει το προβάδισμα και την νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα που μένει στους 6 πόντους, ενώ ο Δούκας έφτασε τους 4.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ 22-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-5, 7-7, 9-9, 11-12 (ημχ.), 12-12, 14-14, 17-15, 18-17, 20-19, 22-21

ΑΣΕ Δούκα : Ζαλώνης 1, Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 8, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Τζήρας 6, Γκέρτσος 2, Ζαμπούνης 2, Μανουσέλης, Σαμαράς 1, Γιαννάδης, Ρηγάτος, Κλεώπας, Ντούνης, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος.

ΠΑΟΚ : Ζάγκας, Νικολαϊδης Χ. 3, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Πίτσιος, Τσεσμετζίδης, Βότσης 1, Κοκκώνης 5, Ιλέρης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Τσακίρης 1, Τρουμπέτας 4, Τσίλης, Παπαδόπουλος, Κεσίδης. Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, δίλεπτα: 2-6, πέναλτι: 2/2-1/1.