K20 - K17 - K15

Πρωτάθλημα Υποδομής Κ20 – Ανάλυση των αγώνων και βαθμολογία

υποδομης κ20-κ17SCODA Ξάνθη Κ20 – Ατρόμητος Κ20  1-0 : Ακόμη μια νίκη πανηγύρισε η ομάδα Νέων της Ξάνθης, καθώς επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου στα Πηγάδια. Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων, που είχαν την υπεροχή κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Πασχαλάκης στο 60’. Πλέον η Ξάνθη έφτασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα Κ20.

SCODA Ξάνθη Κ20 : Γκαραβέλης, Ορφανίδης Λ. (73’ Λάσπατζης), Κολλαράς, Κούτρας, Φασίδης, Χατζητερζόγλου, Παρασκευάς, Καρυπιάδης, Ψύρρας, Πασχαλάκης (79’ Παπαδόπουλος), Παπαδημητρίου (56’ Γούλας)

Ατρόμητος Κ20 : Κουμής, Καραγιάννης, Τζιτζηκαλάκης (73’ Ζούκας), Αρβανιτίδης, Βαρδακώστας, Κωστούλας, Δηλαβέρης (79’ Παπαδάκος), Σιδηρόπουλος (83’ Μάχος), Κοβατσής, Τσατσόπουλος, Μπαστακός

Άρης Κ20 – Πλατανιάς Κ20  1-0 : Φόρα έχει πάρει η ομάδα Νέων του Άρη, που σημείωσε την τρίτη συνεχή νίκη της, αυτή τη φορά κόντρα στον Πλατανιά με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Κτιστόπουλος στο 26’, με τους «κίτρινους» να είναι καλύτεροι. Με αυτή της την νίκη, η ομάδα του Νίκου Πασιαλή έφτασε τους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα Νέων και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Άρης Κ20 : Μάντζαρης, Βόσδου, Παπαφλωράτος, Μπιμπισίδης, Κοντοβάς, Φούσκας, Ντούγκας (82’ Παπακώστας), Λεμονής, Μπάλιος, Κτιστόπουλος (89’ Χατζηβλασίου), Ρότα (71’ Ζαχαριουδάκης)

Πλατανιάς Κ20 : Τάμπος, Χαραλαμπάκης (46’ Κελάκης), Γαλανίδης, Κοκονάκης (46’ Κονάκος), Μπουρμπάκης, Χαλκιαδάκης, Πατρικάκης, Κολομπάκης, Παπαδάκης, Μαυρεδάκης (74’ Μπένος), Τσίτας

Πανθρακικός Κ20 – ΠΑΟΚ Κ20  1-3 : Νικηφόρα πέρασε από την Κομοτηνή η ομάδα Νέων του ΠΑΟΚ, καθώς αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε τελικά 3-1 του Πανθρακικού. Το ματς είχε εκρηκτικό ξεκίνημα, καθώς στο 2’ ο Πόζογλου έκανε το 0-1, όμως στο 5’ με κεφαλιά του Μουζασβίλι, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1. Σε ανύποπτο χρόνο ο Κουλούρης δέχτηκε εκτός φάσης χτύπημα από εκνευρισμένο αντίπαλο στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Πόζογλου έχασε το… τρίτο πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΟΚ αυτή την εβδομάδα, όμως ο ίδιος παίκτη με… γονατιά (!) πέτυχε το 1-2 στο 88’. Στις καθυστερήσεις ο Δεληγγιανίδης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Πανθρακικός Κ20 : Αθανασιάδης, Ζβράβος, Λειβαδιώτης, Μουζασβίλι, Φραγκούλης, Ζούλης, Ψάλτης, Γκουτσίδης (73’ Μανδήλας), Τσανάκτσογλου, Καγιάογλου (59’ Λίτσκας), Φασουλής

ΠΑΟΚ Κ20 : Σοϊλεμέζογλου, Τοπαλίδης, Ποζατζίδης, Πούγγουρας, Βασαΐτης, Σαββίδης, Πιαστόπουλος (70′ Κιόσε), Δημητριάδης (46′ Κουλούρης), Τσολακίδης (46′ Δεληγιαννίδης), Παπαδόπουλος, Πόζογλου

Πανιώνιος Κ20 – Απόλλων Σμύρνης Κ20 2-1 : Οι μικροί του Πανιωνίου, μετά το πρώτο 20λεπτο, κατά το οποίο ο Απόλλων πατούσε καλά, πήραν τα ηνία του αγώνα, κυριάρχησαν και έγιναν οι πρωταγωνιστές του ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου 2-0 και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, αλλά στο τέλος αγχώθηκαν από τη μείωση του σκορ των φιλοξενούμενων. Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με φάουλ του Πρέντι (δοκάρι και μέσα) στο 22’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 36’ με πλασέ του Καρκασίνα. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει γκολ, ώσπου ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει με σουτ του Ντάφλα στο 84’ και κόντρα στη ροή να κάνει για λίγα λεπτά το ματς ντέρμπι… Οι «κυανόλευκοι» στις καθυστερήσεις του αγώνα έμειναν με δέκα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καλλέργης για «θέατρο».

Πανιώνιος Κ20 : Πολίτης, Μέκσι, Ρόπας, Κόντης, Καλύβας, Γκίνη, Ιβάνοβ, Πινιώτης (81′ Αρώνης), Ντουμιρσάι, Καρκασίνας (72′ Μπεγλεκτσής), Πρέντι (66′ Ντάγκρας).

Απόλλων Σμύρνης Κ20 : Σταματόπουλος, Ξανθόπουλος, Ντοβλετάκης, Φερεντίνος, Σιγάλας, Ντούνης (63′ Καραβατάκης), Παπαευθυμίου, Καλλέργης, Ντάφλας, Φουκαράς (56′ Μιχαλάρης), Μπέντας (50′ Παρτάλης).

Αστέρας Τρίπολης Κ20 – Λεβαδειακός Κ20  4-1 : Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε η ομάδα Νέων Κ20 του Αστέρα Τρίπολης καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της αντίστοιχης ομάδας του Λεβαδειακού, στο βοηθητικό γήπεδο των Αρκάδων, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τέρματα των Τσόφλιου (12’), Καρυδόπουλου (40’ πεν.), Καστριτσέα (78’), Χρήστου (90’). Το γκολ των Βοιωτών σημείωσε ο Τόπι στο 47’. Για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκαν οι Βαλεντζάς στο 25’ και Κυπραίος στο 39’.

Αστέρας Τρίπολης Κ20  : Τεφτερίδης, Μυρσινιάς (70’ Τριανταφύλλης), Κυριακόπουλος, Καστριτσέας, Βαζούκης (48’ Μηλιώτης), Γκιτζιάς, Γογωνάς, Καρυδόπουλος, Τσόφλιος, Τσιώλης (40’ Τογρού), Χρήστου

Λεβαδειακός Κ20 : Κάπα, Αντωνίου, Αθανασιάδης, Κυπραίος, Βαλεντζάς, Κακιώρης (45’ Κοντός), Σακκάς, Καλαντζί, Σμυρναίος, Τόπι (Σκιαδόπουλος 80’), Σπάρος Κουτσούκης 30’)

Εργοτέλης Κ20 – Παναθηναϊκός Κ20  1-3 : Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Νέοι του Παναθηναϊκού στην Κρήτη, όπου επικράτησαν 3-1 του Εργοτέλη για τη Σούπερ Λίγκα Κ-20 δείχνοντας το δρόμο στη μεγάλη ομάδα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του «τριφυλλιού» στο πρωτάθλημα και επιτεύχθηκε με τέρματα των Δώνη (52′ και 76′) και Μπαλμπόα (14′), ενώ το μοναδικό γκολ των Κρητικών σημείωσε ο Κούτρης στο 3ο λεπτό. Τον αγώνα παρακολούθησαν ο εορτάζων Δημήτρης Σαραβάκος και ο τεχνικός διευθυντής, Νίκος Νταμπίζας.

Εργοτέλης Κ20 : Χανιωτάκης, Γενιτσαρίδης (75′ Φλεβάρης), Παρθενιάδης, Τουρνάκης, Παντελάκης, Ξημεράκης, Κούτρης, Κριτσωτάκης, Βογιατζής, Μερτίρι (19′ Νόκας), Μπουρσέλης (57′ Σέρενιγκ)

Παναθηναϊκός Κ20 : Γκέκας, Αναστασόπουλος, Μυρθιανός, Ξηρός, Τζανουλίνος, Δώνης, Αγγελόπουλος Β’ (79′ Νιούμαν), Γιαννιτσάνης, Μουζακίτης (67′ Μαλντίν), Μπαλμπόα, Κουσίδης (85′ Ζαφειράκης).

Ολυμπιακός Κ20 – ΟΦΗ Κ20  3-1 : Τη νίκη με 3-1 επί του ΟΦΗ στην έδρα του πήρε ο Ολυμπιακός για τη Σούπερ Λίγκα των Νέων αν και ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τούφα στις καθυστερήσεις. Ο Γκίνο άνοιξε το σκορ στο 57′ για τους Πειραιώτες, με τον Φάζο να ισοφαρίζει στο 56′ για τους Κρητικούς. Με αυτογκόλ του δεύτερου οι «ερυθρόλευκοι» ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ στο 75′, με τον Παπασάββα να διαμορφώνει το τελικό 3-1 υπέρ της ομάδας του Πειραιά στο 77′.

Ολυμπιακός Κ20 : Ηλιάδης, Γκούτσιος (52’ Νασιακόπουλος), Τούφας, Μακροστέργιος, Βούρος, Παπασάββας, Σάλιακας (65’ Λάτσι), Γκίνο, Ιγνατίδης, Γιάνκοβιτς, Πασαλίδης (73’ Σιώπης).

ΟΦΗ Κ20 : Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Τουγλής, Φάζος, Μπαμπουλάκης, Χύζι (80’ Χρηστάκης), Γκαϊτάν, Βιτώρος, Μαραθιανός (84’ Βλαχάκης), Μανιδάκης, Ροβίθης (65’ Σκλαμάκης).

Παναιτωλικός Κ20 – ΑΕΛ Καλλονής Κ20  0-1 : Μια ακόμη σημαντική νίκη σημείωσε η ομάδα Κ20 της Καλλονής, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Οι νησιώτες παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά το γκολ ήρθε στο 86’ όταν μετά από φάουλ του Κροτσίδα, ο Γιαζιτζογλου κέρδισε την κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το 0-1! Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 68’ λόγω αποβολής  του Παπουστογιαννόπουλου με δεύτερη κάρτα, ενώ για τον ίδιο λόγο αποβλήθηκε ο Ζωάννου της Καλλονής στο 89’.

Παναιτωλικός Κ20 : Τηλεμάχου, Μύγας, Κωνσταντόπουλος, Κοζάκης (62’ Ζιώρος), Σμίρτος, Χαντακιάς, Κωστακιώτης (70’ Κοντογιάννης), Παπουτσογιαννόπουλος, Ζαρκάδας (46’ Κολοκοτρώνης), Μήλιος, Βασίλαρης

ΑΕΛ Καλλονής Κ20 : Μάππας, Καρακλάς (80’ Αγριμάκης), Ευαγγελιδάκης, Γιαζιτζόγλου, Μπράκουλα, Πιπεράς (76’ Κροτσίδας), Καραμπάς, Γιουκαρής, Σοφιάνης, Ντάμπος, Γεώργου (73’ Ζωάννου)

Βέροια Κ20 – ΠΑΣ Γιάννινα Κ20  0-1 (δείτε εδώ το ρεπορτάζ)