Λαύριο – Φίλιππος Βέροιας (74-74, 86-86) 105-106

filippos_verias_2013_2014Την εκτός έδρας νίκη που ζητούσε πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας με αντίπαλο το Λαύριο και σκορ 105-106, μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι (74-74) και δυο συγκλονιστικές παρατάσεις.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων (ημίχρονο 33-39). Στην επανάληψη το σκορ είχε διακυμάνσεις με τους γηπεδούχους να καλύπτουν την διαφορά, και να περνούν μπροστά (59-53).

Το τέλος του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 74-74. Ακολούθησαν δυο πραγματικά συγκλονιστικές παρατάσεις, διαφήμιση του μπάσκετ με τελικό νικητή τον Φίλιππο Βέροιας.

Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο ο Κιτσούλης που σημείωσε 25 πόντους (1 τρίποντο), ο Σιζόπουλος με 20 (2 τρίποντα).

Ο Δημήτρης Γκίμας μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε : «Πραγματικά σήμερα το παιχνίδι ήταν απολαυστικό. Πρόκειται για μια ακόμη ιστορική νίκη για την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, πανηγυρίζουμε έξαλα αυτή τη στιγμή αλλά την Δευτέρα πρέπει να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα και να κοιτάξουμε το παιχνίδι με την Αμαλιάδα. Ζητάμε ο κόσμος το επόμενο Σάββατο να γεμίσει το γήπεδο και να σπρώξει την ομάδα σε μια ακόμη νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω την Διοίκηση, τους προπονητές και τους παίκτες του Λαυρίου την φιλοξενία.»

Διαιτητές : Παντελίδης-Κωνσταντινόπουλος-Κοντίλης

Δεκάλεπτα: 17-21, 33-39, 59-53, 74-74 (κ.α.), 86-86, 105-106

Λαύριο : Κακιούζης 22, Μουμπάρακ 9 (3), Τσίρος 2, Μανούσος 24 (1), Σακελλαρίου 8 (2), Γιαννακόπουλος 31 (5), Περράκης 3, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 6 (1)

Φίλιππος Βέροιας : Βασιλείου, Τόμιτς 9 (1), Ακεψιμαΐδης 16 (2), Κούρτης 17 (1), Σιζόπουλος 20 (2), Κιτσούλης 25 (1), Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 4, Μπρόζος 15, Βαρυτιμιάδης

Ευχαριστήριο Διοίκησης

Η Διοίκηση του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει και να συγχαρεί τους παίχτες, τους προπονητές αλλά και την Διοίκηση της ομάδας μπάσκετ του Λαυρίου για την άψογη φιλοξενία της.

Παράλληλα οφείλουμε να αποδώσουμε για μια ακόμη φορά συγχαρητήρια στους διαιτητές του αγώνα κους Παντελίδης, Κωνσταντινόπουλο και Κοντίλη για την άψογη διαιτησία τους.