Φίλιππος Βέροιας – Εδεσσαϊκή (1-3) Τι έγινε στα άλλα ματς

__________(1)

Παρά την καλή εμφάνιση και τη βελτίωση που παρουσίασε σε όλους τους τομείς, ο Φίλιππος Βέροιας ηττήθηκε την Κυριακή 26/1 από την Εδεσσαϊκή, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΔΑΚ Βικέλας. Οι παίκτες του Γρηγόρη Ορφανίδη είχαν εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα, προηγήθηκαν 5-0 ωστόσο κάποια λάθος τελειώματα και οι απίστευτες άμυνες των φιλοξενούμενων, οδήγησαν στο 24-26 στο πρώτο σετ. Η απόδοση όμως της ομάδας ανέβηκε στο δεύτερο σετ, βγήκαν πολλές επιθέσεις και δίκαια ήρθε το 25-20 και η ισοφάριση στο σκορ.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι επανέλαβαν τις εξαιρετικές τους άμυνες και με αρκετούς πόντους από μπλοκ, επικράτησαν με 19-25, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στο ματς. Στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, ο Φίλιππος είχε καλό ξεκίνημα, σταδιακά όμως η Εδεσσαϊκή “ροκάνισε” τη διαφορά και κατάφερε στο τέλος, σε ένα σετ “γκραν – γκονιόλ” να επικρατήσει 21-25 και να πάρει τη νίκη.

Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν οι Ορφανίδης, Φωτόπουλος, Κατσαέλης, Πρόιος, Μπαντής, Γιδιώτης, Ματσαρίδης και Κορωνάς. Στην αποστολή ήταν και ο Ανδρεόπουλος, ο οποίος δεν αγωνίστηκε.

Τι έγινε στα υπόλοιπα ματς και η κατάταξη

Με τη 6η αγωνιστική (25-26/1/2013) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β Εθνικής στο Βόλεϊ και στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΜ που συμμετέχει ο Φίλιππος Βέροιας είχαμε τα εξής αποτελέσματα :

Ίκαρος Έδεσσας – Απόλλων Καλυβίων Πέλλας  3-1

Ήφαιστος Φλώρινας – Αριστοτέλης Σκύδρας  0-3

Αρχέλαος Κατερίνης – Πιερικός 3-0

Φίλιππος Βέροιας – Εδεσσαϊκή 1-3

Ρεπό : ΓΣ Κοζάνης