Α1 Χάντμπολ – Το πρώτο βήμα για την ΑΕΚ του Σανίκη!

d663fad10c603d2ed757892ec87cb406_LΣε ένα ματς διαφήμιση για το ελληνικό χάντμπολ που κρίθηκε στην παράταση, η ΑΕΚ νίκησε 31-28 τον Διομήδη μπροστά σε 1.000 θεατές και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών. Ο 2ος τελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη (20:00- OTE TV) στη Νέα Κίο με την ΑΕΚ να θέλει μια νίκη για την κατάκτηση του νταμπλ και ο Διομήδης ψάχνει την ισοφάριση και να οδηγήσει την σειρά σε τρίτο και τελευταίο τελικό.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους Αργίτες να είναι πρωταγωνιστές στο πρώτο και να προηγούνται από νωρίς (3-5 στο 10′) με εξαιρετικό τον Γιώργο Μαστορογιάννη. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έχτισε διαφορά 4 γκολ (5-9 στο 16′ και 6-10 στο 17′). Η ΑΕΚ μείωσε 11-12 με τον Παπαδόπουλο στο 22:56, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με τρία γκολ (12-15) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε με ένα σερί 5-0 να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί 18-16 στο 38′. Η είσοδος του Τσιλιμπάρη αντί του Καφφάτου και ο εκπληκτικός Ράκσεβιτς οδηγούσαν την ΑΕΚ, αλλά τα λάθη στην επίθεση έδωσαν δικαίωμα στον Διομήδη να ισοφαρίσει και να προσπεράσει ξανά (19-20 στο 41:55 και 20-21 στο 48′). Ένα ξέσπασμα της «Ένωσης» με δύο γκολ στην κόντρα του Γεωργιάδη έδωσαν αέρα τριών τερμάτων (24-21) στην ΑΕΚ και λίγο αργότερα στο 55′ (25-22) όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει. Ωστόσο οι «Λύκοι» με 3-0 σερί και τον Μάλλιο να σκοράρει από τα 10 μέτρα στο 59:42 έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού η ΑΕΚ δεν αξιοποίησε την τελευταία της επίθεση.

Στην παράταση η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη και τον Ράκσεβιτς να κερδίζει δύο αποβολές σε λιγότερο από ένα λεπτό η «Ένωση» πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα κατόρθωσε να κερδίσει με 31-28 με τον Τσιλιμπάρη να σημειώνει το τελευταίο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο!

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ 31-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 5-8, 8-11, 11-12, 12-15 (ημχ.), 16-16, 18-17, 20-20, 24-21, 24-22, 25-25, 28-26, 31-28
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 8, Μπακαούκας 4, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 5, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς, Νικολαϊδης, Σανίκης 4, Αλβανός 3, Καρυπίδης 5, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης 1, Παπαδόπουλος 1, Χερουβείμ.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 3, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 8, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 5, Σαμαράς 3, Σπέντζος, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 4.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χασκής, δίλεπτα: 2-7, πέναλτι: 5/7-3/4.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα:

«Στο 28:17 του αγώνα φίλαθλοι των γηπεδούχων πέταξαν γιαούρτι στον αγωνιστικό χώρο δίπλα στον πάγκο της φιλοξενούμενης ομάδας. Εκείνη την στιγμή υπήρχε ταιμ αουτ για τον καθαρισμό του γηπέδου.

Στο 69:58 του αγώνα εισήλθε φίλαθλος των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο και έπιασε την μπάλα που κατευθυνόταν προς την εστία και την πέταξε προς το τέρμα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο ημίχρονο της παράτασης εισήλθαν φίλαθλοι των γηπεδούχων (περίπου 10) στον αγωνιστικό χώρο οι οποίοι απομακρύνθηκαν άμεσα από τους υπεύθυνους του γηπεδούχου σωματείου.

Μετά το τέλος του αγώνα και ενώ οι διαιτητές βρισκόντουσαν στα αποδυτήρια, ο παρατηρητής του αγώνα είδε διαπληκτισμούς στην κερκίδα μεταξύ φιλάθλων όπου εισήλθε διμοιρία των ΜΑΤ και αποκατέστησε την τάξη, συγχρόνως πετάχτηκαν δύο κροτίδες από την πλευρά των φιλάθλων της ΑΕΚ».