Εθνική Χάντμπολ Ανδρών – Ήττα και στα Σκόπια

40ec9b3cd054146b5f9727df963e835e_LΤην ήττα με 35-23 (19-9) από την ΠΓΔΜ γνώρισε η Εθνική Ανδρών στο κατάμεστο από 7.000 φιλάθλους «Μπόρις Τραϊκόφσκι» των Σκοπίων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτσι αποκλείστηκε από την τελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2015 που θα διεξαχθεί στο Κατάρ. Η «γαλανόλευκη» δεν άντεξε στην πίεση της έδρας και σίγουρα το παιχνίδι ήταν ένα καλό μάθημα κυρίως για τους νεαρότερους αθλητές που θα κρατήσουν τα επόμενα χρόνια στις πλάτες τους την Εθνική ομάδα.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 1-2 με τέρμα του Τζηρά στο 2:33, ωστόσο για τα επόμενα λεπτά έπαθε μπλακ- άουτ και τα λάθη στην επίθεση, έδωσαν εύκολα γκολ στους Σκοπιανούς στην κόντρα. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Κρανάκης είχε χρησιμοποιήσει το ταιμ αουτ στο 6:06 με το σκορ στο 6-2, ενώ σε εκείνο το σημείο έριξε στον αγώνα και τον Αλέξη Αλβανό στη θέση του Χρήστου Τσάτσου που ξεκίνησε βασικός.

Η εικόνα δεν άλλαξε με το σκορ να γίνεται 9-2 (10:02) με το σερί των γηπεδούχων να είναι 8-0. Η κακή ψυχολογία φάνηκε και στις δύο χαμένες εκτελέσεις πέναλτι από τους Μάλλιο και Παπαδόπουλο εκείνο το διάστημα. Μετά από 8 λεπτά η Εθνική μας σκόραρε (9-3) με τον Παπαδόπουλο, αλλά με νέο σερί 4-0 η διαφορά έφτασε και τα 10 γκολ στο 18′ (13-3).

Στην συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τον τεχνικό επιτελείο να «ανακατεύει» την τράπουλα, ρίχνοντας στο ματς τους Δεληγιάννη, Μάλλιο, Μυλωνά. Ο τελευταίος έδωσε μία φρεσκάδα στην επίθεση και μειώσαμε σε 15-7 στο 22′. Τα πολλά χαμένα τετ α τετ από τα 6 μέτρα ωστόσο έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και πάλι με 10 γκολ διαφορά (19-9) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει πρόβλημα στην επίθεση και οι Σκοπιανοί αύξησαν την διαφορά στο +14 (26-12, 27-13). Τρία γρήγορα γκολ στην κόντρα έριξαν την διαφορά στα 11 τέρματα (27-16 στο 47′), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους Σκοπιανούς να ανακτούν ξανά διαφορά που έφτασε και τα 14 γκολ (34-20 στο 56′) και τελικά επικράτησαν με 35-23.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός χρησιμοποίησε στο παιχνίδι όλους τους αθλητές που είχε στην διάθεση του.

ΠΓΔΜ (Ίβιτσα Όρμπβαν): Μιτρέφσκι, Μανάσκοφ 4, Βούγκρινετς 3, Στοίλοφ 1, Λαζάροφ Κ. 10, Γιονόφσκι, Ταλέφσκι 2, Μιρκουλόφσκι 3, Μαρκόφσκι 1 Μοισόφσκι 1, Ριστόφσκι, Ντιμόφσκι, Πρίμπακ 4, Γκεοργκιέφσκι 4, Λαζάροφ Φ. 1, Ολιέφσκι 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Παλάσκας 2, Μαστορογιάννης 1, Ζαμπούνης 2, Μάλλιος 2, Ευαγγελίδης, Γεωργιάδης, Αλβανός, Παπαδόπουλος 2, Δεληγιάννης, Τζηράς 4, Παπαδιονυσίου, Γουργούμης, Τσάτσος 5, Μαραγκός, Αραπακόπουλος 2, Μυλωνάς 3. Διαιτητές: Χόρασεκ- Νοβότνι (Τσεχία), δίλεπτα: 2-1, πέναλτι: 3/3-3/5.